Vallási turizmus tájainkon – az irány jó, de közös gondolkodásra van szükség
A Szentföld, Lourdes és Međugorje mellett kolozsvári és egyéb erdélyi helyszíneket is érintettünk Koncz Attilával.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 augusztus 28, 13:44
Nagyon sok olyan kegyhely és szent hely van, ami megírásra vár – mondja Koncz Attila teológus, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kolozsvári központjának oktatója, és bátorítja azokat, akik affinitást éreznek magukban, hogy fogjanak is hozzá. „Próbáljunk közös erővel minél több ilyen helyet bemutatni, hogy segítséget tudjunk nyújtani az utasoknak – hangsúlyozta Farkas utcai kihelyezett stúdiónkban.
Zarándok-idegenvezetőként a Szentföld és környéke áll legközelebb a szívéhez, de sok szállal kötődik Lourdes-hoz, Međugorjéhoz és Rómához is. A franciaországi Lourdes-ról és a bosznia-hercegovinai Međugorjéról könyvet is írt, ezek magyar nyelven az első valódi útikönyvek: kifejezetten a magyar olvasó igényeire alapozva születtek, és terjedelmüket tekintve is az első jelentős összefoglalásai a két kegyhelynek.
A teológus moderálásával a Kolozsvári Magyar Napokon a vallásturisztikai szakképzés aktuális kérdéseinek megvitatására ültek asztalhoz szakemberek, ami kolozsvári vonatkozásban is igencsak időszerű. Szeptemberben ugyanis a Báthory István Elméleti Líceumban vallásturisztikai szakképzést indítanak. Erdély- és Partium-szerte két másik római katolikus líceum működik, ahol ez a képzés már több éves múltra tekint vissza, Szatmárnémetiben és Nagyváradon. Az ottani intézmények vezetői mellett magyarországi szakemberek is érkeztek a beszélgetésre, akik a felsőoktatás irányából tudták a kérdéskört megvilágítani. Ezúttal is bebizonyosodott, hogy az elméleti tudás mellett a műfajnak a gyakorlatban való megtapasztalása is nagyon fontos már a fiatalok, a középiskolások esetében is.
A kérdéskörnek amúgy korábban egy kifejezetten gyakorlati vonatkozása is érvényesült a Kolozsvári Magyar Napokon, amikor a négy nagy kolozsvári főtemplomot járták végig az érdeklődők. A vezetett sétán Koncz Attila eredeti források alapján igyekezett bemutatni, hogy a különböző felekezetek (római katolikus, református, unitárius, evangélikus) mit gondolnak magáról a templomról és az istentiszteletről. Meggyőződése, hogy a kolozsvári templomokban is rengeteg potenciál rejlik, a felekezetek és a turisztikai szakemberek együttműködése révén pedig valami igazán nagyszerűt lehetne létrehozni. Egy közös koncepció mentén akár több napos programot is kínálhatna az ide érkezőknek. Közös gondolkodásra, együttműködésre lenne szükség, ami egyúttal kiváló közösségépítő lehetőség is lenne.
Beszélgetésünk Koncz Attilával visszahallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtársak: Ferencz Zsolt és Orbán Szabolcs