Itt van az ősz, itt van újra
Naptárilag meg is érkezett az ősz, csakhogy még mindig 30 fok a napi csúcshőmérséklet, így egy picit nehéz a forró teát szürcsölgetős, bekuckózós, andalító őszi tájat elképzelni.
2024 szeptember 2, 12:08Itt van az ősz, itt van újra/S szép, mint mindig énnekem – fogalmazódott meg a gondolat egykoron Petőfi Sándorban, s skandálta utána több száz kisdiák. Naptárilag meg is érkezett az ősz, csakhogy még mindig 30 fok a napi csúcshőmérséklet, így egy picit nehéz a forró teát szürcsölgetős, bekuckózós, andalító őszi tájat elképzelni.
És ha már itt tartunk, felvetődik bennem még néhány gondolat az ősszel kapcsolatban: például, hogy lassan be kell látnom, hogy nyugodtan kidobhatom az őszi kabátokat, vagy átnevezhetem őket téli felöltőnek. Mert az is kezd egyértelművé válni, hogy azokat a ruhákat, amelyeket a hűvös őszi reggelekre terveztek, már nem nagyon fogom tudni hasznosítani.
Persze, mondhatja a kedves hallgató, hogy azzal, hogy naptárilag beköszöntött az ősz és néhányan kicserélték a nyári tengeres borítóképüket: Hello Autumn vagy Hello Szeptember feliratúra, attól még nem lesz egyből borongós, esős az idő. A változást viszont csak az nem látja, aki nem akarja. Lassan tehát hozzá kell szoknunk, hogy szépen sárguló, barnuló levelek helyett elszáradtak vesznek körül bennünket. Hogy a kisiskolás tanítónéniknek és -bácsiknak új foglalkozásokat kell kitalálniuk az őszi szezonra, mert borongós esőt festetni, fák lehulló levelének lágy neszével nem biztos, hogy találó. Aztán majd a későbbi hóemberekről ne is beszéljünk.
De nézzük természetesen a dolgok jó oldalát. Beérik Csíkban a paradicsom, az a paradicsom, amit én gyerekként a boltból vásárolva pirosnak és lédúsnak ismertem meg, a kertből szedve viszont legfeljebb dió nagyságúnak és zöldnek.
És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.
– mondja tovább Petőfi Sándor a magáét, és csak reménykedni tudok, hogy amit a költő 1848 novemberében Erdődön megfogalmazott, az tényleg igaz. Azaz, hogy a Föld nem beteg, vagy legalábbis még gyógyítható.