Nyáry Krisztián: „magyarról magyarra fordítok”
Az Így szerettek ők szerzőjével, Nyáry Krisztiánnal beszélgettünk történeteink megismerésének fontosságáról, szakmájáról és legújabb könyve kapcsán a magyar konyha sajátosságairól is.
Szerkesztő: kristalybea, 2024 szeptember 2, 11:40
Nyáry Krisztián tanított már irodalomtörténetet egyetemen, volt politikai kommunikátor, kommunikációs szakember, vezetett könyvkiadót. Jelenleg a Líra Csoport kreatív igazgatója, kéthetente jelentkezik könyves podcastjével a Buksóval, közben pedig folyamatosan kutat történetek, emberi sorsok után.
12 éve a barátai szórakoztatására kezdte el írni magyar szerzők szerelmi életéről szóló bejegyzéseit, ebből született később az Így szerettek ők című könyve, amelyet jó néhány követett. Legutóbbi könyvében, az Így ettek őkben, olyan magyar írókat mutat be akik az evés, az étkezési szokások vagy a főzés ábrázolásán keresztül mondják el gondolataikat a világról.
Amikor arról kérdeztük, hogy mit tart eredeti szakmájának azt mondta: „magyarról magyarra fordítok. Tehát valamit elmesélek egy célcsoportnak, amit ők nem feltétlenül olvasnának vagy hallanának meg, mert például olyan nyelven fogalmaz az a szakma, amit nehéz megérteni, vagy egyszerűen fárasztó lenne. Ezt csináltam, amikor dolgoztam egy cégnek, legyen az gyógyszergyár vagy informatikai cég. Ők csinálnak valamit, amit eléggé fontosnak gondolnak ahhoz, hogy meséljenek róla, de azon a szaknyelven, amin ők beszélnek, hiába mondják a széles közönségnek, nem nagyon figyelnek rájuk. Meg kellett találnom azokat a mondatokat, de történeteket elsősorban, amire odafigyelnek az emberek. Ebből a szempontból nagyon hasonlót csinálok most is, csak most én írom a történeteket is.”
Nyáry Krisztiánnal beszélgettünk arról is, hogy:
- miért nem ír saját történeteket;
- miért nem érdemes kiretusálni a múltat, és miért fontos az embermentők történeteit megismerni;
- hogyan birkózik meg azzal a gondolattal, amikor kutatásai során ráeszmél, hogy a történelem éppen megismétli önmagát?
Műsorvezető: P. Kristály Bea
Borítókép: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
Az 1001 ötlet műsorai elérhetőek a Spotify-on és Apple-podcasten is. A műsorral kapcsolatos egyéb információkért pedig kövesse az 1001 ötlet instagram oldalát.