Instagriskola
Milyen hosszútávú következményei lehetnek annak, hogy egy egész generáció tanul reelekből tanulunk főzni, kertészkedni, gyereket nevelni, párkapcsolatban élni, varrni, kenyeret sütni, újraéleszteni, önvédelmet...?
2024 szeptember 30, 15:50 / actualizat: 2024 október 7, 13:08Az internetnek és azon is belül az Instagram reeleknek (rövid videóknak) hála megtanultam végre rendes hummuszt készíteni. Korábban is próbálkoztam vele, de valahogy soha nem lett az igazi. De most, megvan a tökéletes módszer és recept. A közel-keleti konyha után a tökéletes pasta receptjét is reelekből sajátítottam el, hogy hogyan lehet kizárólag három alapanyagból a legmennyeibb olasz fogást készíteni. Sőt, a francia eredetű quiche ezredik formáját is egy rövid instagramos videóból lestem el.
De nem csak recepteket nézek a telefonomon. Instagram reelben láttam azt, hogyan helyettesíthetőek természetes alapanyagokkal a tisztítószerek, hogyan lehet a régi ruháinkat vadonatúj szabásminták alapján átvarrni, sőt még arra is találtam módszert, hogyan kell kinyitni az autónkat, ha elvesztettük a kulcsunkat. Nem viccelek.
Ugyancsak reelekben láttam azt is, hogy kell nullából kovászt készíteni, vagy éppen mindenféle zöldségeket fermentálni. Utóbbi kettőt csak láttam, soha nem próbáltam ki. Ahogyan az autóajtónyitást sem.
Rengeteg hasznos tudás és ötlet érhető el az interneten, sokszor rövid 15-30 másodperces videóban összefoglalva. Hálás vagyok, hogy egy olyan korban élek, ahol elérhető az információ.
De azért időnként azon is gondolkodom, hogy tényleg el lehet-e bármilyen tudást egy harminc másodperces videó alapján sajátítani? Egyáltalán tudásnak nevezhető-e az, amit görgetés közben magunkba szívunk? Mennyire megbízható azaz információ, amit kapok? Tényleg szakács, orvosszakértő, bőrgyógyász, pszichológus az, aki annak mondja magát az Instagramon?
Mert bár egy-egy recept esetén nem a világvége, ha az étel nem olyan lesz, mint amilyennek lennie kellene, de mi történik az öngyógyító és diagnosztizáló reelekkel, a nyelvtanulást, helyestestartást, egészséges életmódot, arcápolást, gyereknevelést, ne adj Isten újraélesztést oktató reelekkel?
Hálás vagyok a rengeteg elérhető tudásért, és kicsit félek is attól a generációtól, amely a reelekből szerzett információk szerint fog gyereket nevelni, kapcsolatot építeni, konfliktust kezelni, élni. Mondjuk az is lehet bujkál valahol egy Instagramos tartalom, ami éppen erre a dilemmára ad választ, csak még nem dobta elém az algoritmus.