Filmgalopp – nyertes filmek alkotói a mikrofon előtt
Kiosztották szombaton este a Filmgalopp díjait a kolozsvári Győzelem moziban. Az alkotókkal beszélgettünk.
2024 október 7, 11:31A Filmtettfeszt-Erdélyi Magyar Filmszemle versenyének közönségdíját Eröss Henrietta vehette át Az én lányom című filmjéért, ugyanakkor a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elismerését is megkapta. A Nobila Casa által felajánlott különdíjban részesült Kerekes Barbara, aki a versenyprogram három filmjében is szerepelt, valamint Vaida Emánuel operatőr a Narancs című film képi világáért. A háromtagú zsűri – Moldovai Katalin, Szabó R. Ádám és Varga Ferenc – megosztva ítélte oda a Filmgalopp fődíját Makkai Márk Jackpot és Paniti Roland Képzelt faágra száll egy madár című alkotásának, előbbi 300 ezer forintot, utóbbi pedig 700 ezret ért.
A gála után a jelen lévő alkotókkal beszélgettünk; elsőként Eröss Henriettával, aki a Sapientián végezte el az alapképzést, és most kezdte a mesteri másodévet. Az NMHH által felajánlott 200 000 forintos pénzjutalmat azért kapta, mert a zsűri ezt a filmet ítélte a legjobbnak a gyermekvédelem, a családvédelem vagy a tudatos médiafogyasztás témájában. A 10 perces családi drámában Márton és Kriszta egy kisvárosban nevelik hallássérült lányukat, és az iskolaválasztásról vitatkoznak: egyikük a helyi általánost, másikuk a kolozsvári speciális iskolát támogatja. Ő-e a csíkszeredai, vagy pedig a témának vannak ilyesmi vonatkozásai? – kérdeztük Eröss Henriettától.
A zsűri ezúttal kettéosztotta a Filmgalopp fődíját, már ami a Nemzeti Filmintézet által felajánlott 1 millió forintos jutalmat illeti, galopp-csikót viszont mindkét csapat kapott. 300 000 forintot vihettek haza a Jackpot alkotói. A Sapientia EMTE filmszakának hallgatója, Makkai Márk rendezte a filmet, főszereplője pedig egy játékgépfüggő fiatal, aki pénzt akar kérni pultoslány barátnőjétől; indoklásképpen tragikus balkáni gengsztertörténettel áll elő. „Kiváló és erős képi stílusú alkotás, és külön öröm, hogy a humor eszközét is remekül alkalmazza” – szólt a zsűri indoklása. Különlegessége továbbá a projektnek, hogy a Sapientia es a BBTE együttműködésében készült. Molnár Sámuel – aki operatőrként is jegyzi a produkciót – például a BBTE Film, fotó, média szakán végezte az alapképzést, és jelenleg vállalkozásmenedzsment szakon folytatja a mesterit. No de hogyan is alakult a két egyetem közötti párbeszéd a közös jó érdekében? Molnár Sámuel.
A másik Filmgalopp-trófea és az NFI 700 000 forint értékű pénzjutalmának nyertese a Képzelt faágra száll egy madár, amelyet Paniti Roland rendezett, a főszerepét pedig Tompa Eszter alakítja. A zsűri indoklása szerint a film „közhelyek nélkül, egyedi hangvétellel, emlékezetes fő- és mellékszereplőkkel, valamint irigylésre méltó természetességel meséli el történetét”. A 23 perces alkotás a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézetében készült államvizsgafilmként. A díjat Becsky Tamás vágó, hangmester vette át, aki egy másik filmet rendezőként jegyez, a Kalapács, Kolozsvár, 1972 címűt. De meséljen előbb a líraibb hangvételű alkotásról.
A Sárga Csikó-díjat Damokos Csaba látványtervező vehette át, a Fám Erika-díjat pedig a budapesti születésű Ritter György, Solymár tősgyökeres lokálpatriótája. Ő a pályája során mintegy 450 kritikát írt, ebből 140 írása a Filmtett portálon jelent meg.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt