Via Transilvanica: magáért a vándorlásért kell elindulni, akkor meglep, hogy mire találunk az úton
Via Transilvanica egy életre szóló élményt nyújt, függetlenül attól, hogy milyen céllal vágunk bele. Kevesen tudják viszont, hogy az 1400 km hosszú útvonal nagy mértékben önkéntes munka lévén jött létre. Az 1001 ötletben Székely Annával a Via Transilvanicát fenntartó Tășuleasa Social Egyesület ügyvezetőjével beszélgettünk.
Szerkesztő: kristalybea, 2024 október 7, 17:22
A Via Transilvanica 1400 kilométeres túraútvonal a bukovinai Putna kolostortól a dunaparti Szörényvárig tart. Gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral járható be. Ajánlotta olvasóinak az amerikai Time magazin, a The Guardian, tavaly Europa Nostra közönségdíjat nyert. Egyre népszerűbb a külföldi turisták körében, de a helyi vándorok is szívesen választják az útvonalat függetlenül attól, hogy sportteljesítményként vagy spirituális utazásként tekintenek rá. Bár nem tudják pontosan felmérni, ebben az évben már nagyjából 7 ezren túráztak a Via Transilvanica különböző szakaszain.
Kevesen tudják viszont, hogy a Via Transilvanica szinte teljes egészében önkéntes munkaként jött létre. Több mint tízezer önkéntessel dolgoztak együtt a túraútvonal kialakításán. Az 1001 ötletben erről a közösségről is beszélgetünk és az őket összefogó, valamint a Via Transilvanicát létrehozó és működtető Tășuleasa Social Egyesületről is hallhatnak. Az egyesület munkatársai szerint mindenkinek meg kell tapasztalnia azt az érzést, amikor valamit visszaad a természetnek, a közösségnek a közösségi munka által.
Székely Anna, a Tășuleasa Social Egyesület ügyvezetője az 1001 ötlet vendége.
Műsorvezető: P. Kristály Bea
Az 1001 ötlet műsorai elérhetőek a Spotify-on és Apple-podcasten is. A műsorral kapcsolatos egyéb információkért pedig kövesse az 1001 ötlet instagram oldalát.