Hogy állunk a nemek közötti bérszakadékkal?
November 15-re esett idén az egyenlő bérezés napja, azaz ettől kezdve év végéig a nők "ingyen dolgoznak". Geambașu Réka szociológussal beszélgettünk a bérszakadékról.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 november 18, 12:56
Idén november 15-én volt az Egyenlő Díjazás Európai Napja, ami minden évben máskorra esik. Ez a nap annak az időszaknak a kezdetét jelenti, amelyet a nőknek az év végéig pluszban le kellene dolgozniuk ahhoz, hogy ugyanazért a munkáért ugyanannyit keressenek az adott évben, mint a férfiak.
Az Európai Bizottság közleménye szerint az Európai Unióban a nők fizetése még mindig 13 százalékkal kevesebb a férfiakénál, azaz a nők bére ugyanarra a munkára vetítve a férfiakéhoz képest eurónként csak 0,87 euró. Vera Jourová, az értékekért és átláthatóságért, Nicolas Schmit szociális és foglalkoztatásügyi, valamint Helena Dalli, az egyenlőségért felelős uniós biztos közös közleményben kiemelték, hogy továbbra is támogatni fogják a nők és a lányok kibontakozását és munkájuk teljes mértékű elismerését – idézi az MTI. Kiemelték, hogy az elmúlt 5 évben – a nemek közötti egyenlőséget célzó stratégiának köszönhetően – emelkedett a nők foglalkoztatottsága 2,9 százalékkal és a nemek közötti bérszakadék 1,5 százalékkal csökkent, de további lépésekre van szükség. Arra is rámutattak, hogy napjainkban is a munkaerőpiac nemek szerint van elkülönítve és még mindig több a nő az kevesebbet fizető szektorokban. Ez azonban nem saját döntés, hanem az egyenlőtlenség és a társadalmi nyomás következménye – tették hozzá a közleményben, amelyben azt is hangsúlyozták, hogy 2023-ban az Európai Unió kampányt indított a nemi sztereotípiák leküzdésére is.
A nemek közötti bérkülönbségekről a BBTE Szociológia Tanszékének oktatójával, Geambașu Réka szociológussal beszélgettünk.
Riporter: Orbán Szabolcs