Szavazási tudnivalók
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt megválasztani a parlament tagjait. Az Agerpres hírügynökség útmutatója.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 december 1, 01:40
Ki szavazhat?
A parlamenti választásokon a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak. Nincs szavazati joguk az eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyeknek, valamint azoknak, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel megfosztottak a szavazati joguktól. A választópolgárok egy szavazatot adhatnak le a szenátusi és egyet a képviselőházi jelöltlistákra. A szavazás csak személyesen történhet; más személy nevében szavazni tilos.
Hol szavaznak a választók?
– A szavazás napján a lakóhelyük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. Ha nem szerepelnek a szavazóhelyiség állandó választói névjegyzékében, választói pótlistára kerülnek.
– A szavazás napján a lakóhelyüktől eltérő bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak a bejelentett lakcímük szerinti szavazóhelyiségben szavazhatnak, függetlenül attól, hogy mennyi ideje laknak az adott lakcímen.
– A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő, de ugyanahhoz a választókerülethez (megyéhez) tartozó településen tartózkodó választópolgárok a választókerület bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. Tehát pl. egy kolozsvári lakos Kolozs megyében bármely település bármelyik szavazókörében leadhatja a voksát.
– Azok a választópolgárok, akik nem cserélték le a személyazonossági igazolványukat a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti településről való elköltözésük után, abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. Ha nem szerepelnek egyik szavazóhelyiség választói névjegyzékében sem, akkor a személyazonossági igazolványukban szereplő lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazóhelyiségben szavaznak.
Milyen okmányokkal lehet szavazni a parlamenti választásokon?
Személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél vagy katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Hogyan zajlik a szavazás?
A szavazásra jogosult választópolgárok két szavazólapot kapnak: egyet a szenátusi, egyet a képviselőházi jelöltlistákkal.
A választópolgárok egyénileg szavaznak, zárt fülkékben. A szavazólapon annak a négyszögnek a belső részébe kell ütniük a VOTAT feliratú bélyegzőt, amelyen a preferált jelöltlista vagy jelölt szerepel. Ezután oly módon kell összehajtaniuk és urnába dobniuk a szavazólapot, hogy a hitelességét igazoló ellenőrző pecsét kívül maradjon. Ha a szavazás titkossága biztosított, a szavazólap nem megfelelő összehajtása nem vonja maga után a szavazat érvénytelenítését.
Ha a szavazólap szétnyílik és a szavazás titkossága nem biztosított, ezt érvényteleníteni kell, és a választópolgár – egyetlen alkalommal – kaphat egy újat. Ezt fel kell tüntetni a választási jegyzőkönyvben.
Szavazáskor a választópolgár csak egyedül tartózkodhat a szavazófülkében. Ha a szavazókörzeti választási iroda elnöke által is tudomásul vett nyomós oknál fogva nem tud segítség nélkül szavazni, behívhat a fülkébe egy kísérőt, aki azonban nem lehet sem a választási iroda tagja, sem megfigyelő.
A szavazófülkében tilos fotót vagy videófelvételt készíteni a szavazólapról.
Az országban 7 órától 21 óráig tart a szavazás. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.