Mi is történt Dél-Koreában?
Hadiállapotot hirdetett az elnök, amit a parlament leszavazott, így visszavonták, közben az elnök lemondását követelik. Elemzővel tekintettük át a helyzetet.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 december 4, 15:31
Idő kérdése Jun Szugjol dél-koreai elnök félreállása, lemondása – vélekedik Ady András külpolitikai elemző.
Helyi idő szerint, kedd este televíziós élő adásban jelentette be a dél-koreai államfő a hadiállapotot. Arra hivatkozott, hogy az ellenzék gátolja a parlamentáris döntéshozatal folyamatát és ezzel válságba taszítja az országot. A szükségállapot indoklásában azzal is érvelt, hogy az ország legerősebb ellenzéki pártja Észak-Koreával szimpatizál, és megvádolta a pártot, hogy államellenes tevékenységre készülnek.
A hadiállapot rendelkezéseinek a végrehajtásával Park Anszu vezérkari főnököt bízta meg az államfő. Ez a parlament és pártok működésének a felfüggesztését jelentette volna. Az erre tett kísérletet a parlamenti őrség, a képviselők és civilek ellenállása megakadályozta.
Szerdán aztán az elnök bejelentette, hogy az alig néhány órát tartó szükségállapotot visszavonja, mivel szerdára virradóra a dél-koreai parlamentnek a 300-ból 190 jelen lévő tagja feloldotta azt, kihasználva a törvényadta lehetőséget. Többségi szavazással feloldható hadiállapot.
A többséggel rendelkező, viszont ellenzéki Demokrata Párt vezetője, Li Dzsemjung az elnök lemondását követeli, de a kormányzópárt is azt hangsúlyozta, hogy felelősségre kell vonni az államfőt.
A dél-koreai helyzetet Ady András külpolitikai szakértővel elemeztük.
Riporter: Orbán Szabolcs