Szíriai felkelők bevették Damaszkuszt, Aszad elmenekült
A felkelők korábban a második legnagyobb szíriai várost, Aleppót, majd Homszot és Hamát is bevették, pénteken elfoglalták a jordániai határ mellett lévő Deraát is, amely a polgárháborút kirobbantó 2011-es felkelés bölcsője volt.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 december 8, 08:24
Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból – jelentette vasárnapra virradóra az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva.
Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai miniszterelnök vasárnap reggel bejelentette, hogy kész támogatni a kormányzat fenntartását, és kész együttműködni a szíriai nép által választott bármilyen vezetéssel, miután az államfő elhagyta a fővárost, amelynek területére behatoltak a felkelők.
A lázadócsoportok időközben a közösségi médiában bejelentették Aszad elnök kormányának megdöntését és Damaszkusz „felszabadítását”. „Aszad, a zsarnok elmenekült” – áll a felkelők közleményében. „Ez az a pillanat, amelyre a menekültek és a rabok oly sokat vártak, a hazatérés és szabadság pillanata évtizedek elnyomása és szenvedése nyomán” – közölték. A világszerte élő szíriai polgárháborús menekültek millióihoz intézve üzenetüket hozzátették: „a szabad Szíria vár rátok” – idézi az MTI.
A felkelők korábban a második legnagyobb szíriai várost, Aleppót, majd Homszot és Hamát is bevették, pénteken elfoglalták a jordániai határ
mellett lévő Deraát is, amely a polgárháborút kirobbantó 2011-es felkelés bölcsője volt.
Hadi al-Bahra, a Szíriai Forradalom és Ellenzéki Erők Nemzeti Koalíciójának vezetője az Al-Arabiya arab hírcsatornának nyilatkozva kijelentette, hogy az Aszad-rezsim megbukott, és Szíria történelmének egy „sötét korszaka” véget ért.
Al-Bahra hangsúlyozta, hogy Damaszkusz biztonságos, és megnyugtatta a lakosságot. „Minden szektához és valláshoz tartozó embertársainknak üzenjük: amíg nem emelnek fegyvert más állampolgár ellen, és otthonaikban maradnak, biztonságban vannak” – írta az X közösségi oldalon. Kiemelte, hogy nem lesznek megtorlások vagy bosszúk, és semmilyen emberi jogi jogsértés nem történhet – idézi a BBC.