Hét évtized tudománya, szilveszterbe sűrítve
Szilveszteri műsorunkban a legfontosabb rádió- és zenetörténeti vonatkozások mellett a tudományos világ fejlődésének is teret szenteltünk, ebben pedig a Csíkszeredában élő Nagy Péter volt segítségünkre.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 január 2, 13:50
Olyan szilveszteri műsort álmodtunk 2024 utolsó napjára, amelyben a 70 éves Kolozsvári Rádió apropóján évtizedes bontásban villantottunk fel bizonyos történéseket, megvalósításokat, hangulatokat. A legfontosabb rádió- és zenetörténeti vonatkozások mellett a tudományos világ fejlődésének is teret szenteltünk, ebben pedig a Csíkszeredában élő Nagy Péter volt segítségünkre. Időről időre tudománynépszerűsítő előadásokat tart, és kis csapatával tavaly augusztusban Üveggyöngyvarázs címmel szervezett tudományos fesztivált, amelynek során egy három napos Föld körüli barangolásra hívtak kicsiket is nagyokat.
Nagy Péterrel hosszasan is beszélgettünk, több órán keresztül, és ezt az interjút hamarosan teljes egészében is hallgatóink rendelkezésére bocsátjuk. Szilveszterre ebből a nagy egészből kínáltunk fel hallgatnivalót, a műsor koncepciójához és menetéhez illően évtizedekre lebontva.
Az ötvenes években például a világűr meghódításának kezdeteit és a DNS kettős spiráljának felfedezését említette, kedvenc Nobel-díjasai között pedig azokat a mérnököket (William Bradford Shockle, John Bardeen, Walter Brattain), akik a tranzisztor felfedezéséért részesültek a jeles elismerésben. Kezdésként azokat a szempontokat vázolta, amelyek a válogatás során fontosak voltak számára.
A hatvanas években a Francis Drake-féle egyenletről és a SETI nevű projektről (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) is szó esett, ugyanakkor kitértünk a kozmikus háttérsugárzás felfedezése is. Nagy Péter a belga Georges Henri Joseph Édouard Lemaître-ről is beszélt, a katolikus papról és fizikusról, aki szerint két út vezet az igazsághoz, és ő mindkettőt szerette volna végigjárni.
A húrelméletről mit tudunk? A hetvenes években ezen a téren is fontos ismeretekkel gazdagodott a tudomány, közben finomították a klasszikus ősrobbanás-elméletet is. Elidőztünk az 1977-es évnél, amikor a két Voyager űrszondát elindították a Kennedy Űrközpontból.
A nyolcvanas években picit személyesebbre vettük a figurát, és ide már Elena Ceaușescu „munkássága” is beszivárgott. Azonban „a szipirtyó” – ahogy Nagy Péter nevezi – sem tudta kitiltani a hazai televízióból Carl Sagan Kozmosz című ismeretterjesztő sorozatát, amely szakszerűen és érdekesen, ugyanakkor élvezetesen, sokak számára vonzóan mesélt a világegyetemünkről.
Tudományos szempontból nagyon izgalmas évek voltak a kilencvenes évek – mondja Nagy Péter, aki a nagy Fermat-sejtés rejtélyére is felhívta a figyelmet. Ugyanakkor szóba került a Cassini–Huygens szonda is, amely az Egyesült Államok űrügynöksége, a NASA által szervezett űrprogram szondája – ebben a vonatkozásban is fontos lépések történtek akkor is és azóta is.
Egy idő után telefonon folytattuk a beszélgetést Nagy Péterrel, aki a kétezres éveket tekintve arra hívta fel a figyelmet, hogy a technológia ekkor már sok esetben megelőzte az elméletet: vagyis a technikai megoldások sokkal fontosabbak, sikeresebbek és nagyobbat durrantak, mint az elméleti megfontolások. Továbbá markánsan elkülönül a 2000 és 2010 közötti időszak az azt követő évtizedtől – hogy miben és hogyan, az kiderül a lejátszóra kattintva.
Beszélgetésünk vége felé közeledve arra kértük Nagy Pétert, hogy 2025-re vonatkozó tervei(k)ről is beszéljen. Reményei szerint második kiadása is lesz a tudományos fesztiváljuknak Csíkszeredában, és máshol is szeretnék magukat megmutatni.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt