Zenés időutazás az ’50-es évektől napjainkig
Kiemelt figyelmet kapott a zene szilveszteri műsorunkban, lehetőséget teremtve az évtizedek közötti utazásra is.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 január 7, 13:31
Szilveszteri műsorunkban minden órában egy-egy évtized jellegzetes dalait játszottuk, zeneértő kollégáink segítségével pedig össze is foglaltuk egy-egy korszak jellegzetességeit. Az ötvenes évektől indítottunk, lévén, hogy a Kolozsvári Rádió 70 évvel ezelőtt, 1954. március 15-én kezdte meg működését, s csakhamar kiderült, hogy a rockzene is hasonlóan kerek születésnapot ünnepelt 2024-ben. Zilahi Csaba ennek kapcsán a Bill Haley & His Comets együttes slágeréről, a Rock Around the Clock című dalról beszélt elsőként, elvégre ezzel kezdődik a rock and roll története. Elvis Presley, Chuck Berry, Little Richard és Miles Davis neve mellett népszerű magyar filmslágerek is szóba kerültek.
A hatvanas évek mindenekelőtt a Beatles korszaka volt, aztán az évtized derekán a rockzene családfája úgyszólván szerteágazott, mondja Zilahi Csaba. Ekkor bontogatta szárnyait a hard rock és a heavy metal, ami pedig a magyarországi könnyűzenei porondot illeti, olyan nagy nevek tűntek fel, mint Németh Lehel, Koós János, Korda György, Vámosi János és Záray Márta.
Mihály István kollégánk rendkívül gazdagnak nevezte a hetvenes évek könnyűzenéjét, utalva a sokszínűségre és a műfajok keveredésére. A diszkózene jeles képviselői között ott volt az ABBA, a Boney M., a Bee Gees, valamint magyar „megfelelőik”, a Neoton Família vagy éppen Szűcs Judith. De az Omega, a Locomotiv GT, a Hungária, a Piramis, a Skorpió, Kovács Kati és Koncz Zsuzsa sem maradt ki a felsorolásból.
A modernitás és a totális elüzletiesedés korszaka volt a nyolcvanas évek, a legfontosabb zenészek között pedig egyértelműen ott volt Michael Jackson, Prince, Madonna, a Culture Club és Falco. Zilahi Csaba a magyarok közül Presser Gáborról, Balázs Fecóról, a KFT-ről, a Prognózisról és a Satöbbi zenekarról is szót ejtett.
A kilencvenes évek zenéi között a Lambada (Kaoma) és a Smells Like Teen Spirit (Nirvana) is előkelő helyen szerepelt, és közben virágkorát élte a Spice Girls, a New Kids On The Block, a Backstreet Boys és az ‘N Sync. Magyar vonalon a Republic, a TNT, Groovehouse, a Pokolgép, az Ossian, az Omen és az Ámokfutók is menő volt, összegezte Papp Levente.
Ki ne emlékezne az O-Zone nevű moldáv együttes Dragostea din tei című slágerére? Ez már a kétezres évek zenéje, amelyben fontos szerep jutott a tehetségkutatóknak is. Papp Levente Adele-t és Rúzsa Magdolnát említette kezdésként.
Honeybeast, Bagossy Brothers Company, No Sugar, 4S Street – csak néhány csapat a 2010-es, 2020-as évekből, amelyek remélhetőleg még sokáig meghatározzák az erdélyi és a magyarországi zenei palettát. Közben a hetvenes, nyolcvanas évek slágerei is menők tudnak lenni, DJ BoBót például rengetegen szeretik mifelénk is.
Szerkesztők, hangulatfelelősök: Ferencz Zsolt és Sebők Tímea