A hülyeség és a marhaság az új normális?
Annak idején a tényellenőrzés és a szólásszabadság nem egymást kizáró, hanem egymást kiegészítő, egymással egy szinten lévő fogalmak voltak.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 január 15, 15:29
Mark Zuckerberg, a Facebook anyja és apja bejelentette: véget vet a tényellenőrzésnek és helyreállítja felületein a szólásszabadságot. Az elemzők nagy része politikai döntésről beszél, amely tulajdonképpen az új amerikai adminisztrációhoz való dörgölőzést jelenti. Ez minden bizonnyal így van, de időzzünk el egy kicsit a tényellenőrzés fogalmánál.
Bő 20 évvel ezelőtt, a 2000-es évek elejéig, tájainkon az online tartalom alig-alig létezett, a világszintű közösségi hálók gondolatától is messze voltunk, az emberek az információikat a mára már hagyományosnak nevezett médiából szerezték, vagyis a napilapokból, a rádióból és a tévéből. Akkor még a napilapok mind mennyiségi, mind minőségi tekintetben virágoztak, a rádiók és a tévék száma pedig, a mostanihoz képest nagyon alacsony volt. Annak idején a sajtóra nem volt jellemző a hazugság, a tudatos és rosszindulatú manipuláció, a félrevezetés, a marhaság terjesztése. A 2000-es években, a sajtóban még léteztek írott és íratlan szabályok, és például a tényszerű tájékoztatás mindig az első helyen szerepelt. Működött egy egészséges szűrés, vagyis egy olyan működési folyamat, amely megakadályozta, hogy a hülyeség, a valótlanság eljusson a fogyasztókhoz. Annak idején a tényellenőrzés és a szólásszabadság nem egymást kizáró, hanem egymást kiegészítő, egymással egy szinten lévő fogalmak voltak.
Ma, 2025-ben, látva a körülöttünk zajló mindennapi valóságot, és látva a Zuckerberg bejelentését, meg lehet állapítani: a tényellenőrzést fel kellett áldozni a szólásszabadság oltárán. Élesen fogalmazva: a tények senkit nem érdekelnek, a lényeg, hogy bárki, bármit világgá kürtölhessen. Sarkítva fogalmazva pedig kijelenthető: egy olyan világban élünk, ahol ha valaki szépen és meggyőzően tud fogalmazni, illetve ügyesen kezeli az online platformokat, az ma orvosnak, holnap oltásszakértőnek, holnapután katonai vagy geopolitikai szakértőnek, még azután tanárnak, miniszterelnöknek, útépítőnek, vállalkozónak vagy éppen ügyvédnek tudja eladni magát, és annak ismeri őt el millió és millió lelkes követő. Pedig lehet, hogy éppen egy nyolcosztályos influenszer. Vagy traktorista. Vagy műkörmös.
Véleményem szerint óriási hiba feláldozni a tényellenőrzést. És itt nem csak a közösségi hálókra gondolok. Óriási hiba teljesen szabadon engedni a szólásszabadságot. Például a szélsőségek propagálása nem férhet bele a szólásszabadságba. A nyilvánvaló hazugságok terjesztése túllép a szólásszabadság keretein. Azt látom, hogy jelenleg a társadalmunk teljes sebességgel száguld a szélsőséges gondolatok, álláspontok, cselekedetek normálisnak való elfogadása irányába. Ez pedig veszélyes. Nem kicsit. Nagyon.