Mennyit ér az állam „karcsúsítása”?
Közgazdásszal tekintjük át az intézkedéseket, amelyekkel a költségvetési hiányt igyekeznek visszaszorítani.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 február 3, 14:50
Jóváhagyta szombati ülésén a kormány a 2025-ös költségvetés tervezetét, amely 2,5 százalékos gazdasági növekedésre és 7 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányra épül – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter az ülést követő sajtótájékoztatón.
A miniszter szerint az idei költségvetés három pillérre épül. Az egyik ezek közül az állam karcsúsítása és ezáltal az állami kiadások csökkentése. A közalkalmazotti bérköltségek 2025-ben a GDP 8,9 százalékára mérséklődnek a tavalyi 9,3 százalékról – hangsúlyozta a tárcavezető, kiemelve, hogy ez nem von maga után fizetés- vagy nyugdíjcsökkenést. Hozzátette: az átlagbér az inflációs szint feletti mértékben, 6,1 százalékkal fog emelkedni.
A 2025-ös költségvetés második pillérét a beruházások képezik. A GDP 7,8 százalékát fordítja erre a célra a kormány, és az összeg jelentős részét a közúti infrastruktúra fejlesztésébe fogják fektetni. A szállításügyi minisztérium idén 20 százalékkal nagyobb összeget költhet infrastrukturális beruházásokra, az egészségügyi minisztérium költségvetése 35 százalékkal, míg a környezetvédelmi minisztériumé 51 százalékkal nő. Ehhez nagymértékben hozzájárulnak az Európai Uniós alapok is – részletezte Tánczos Barna. A költségvetés harmadik pillére a tárcavezető szerint az Országos Szolidaritási Alap, amelyből azokat a területi-közigazgatási egységeket fogják támogatni, amelyek saját bevételeikből nem tudják fedezni működési költségeiket.
Arról, hogy az „államkarcsúsítás” mennyire lehet hatékony a költségvetési hiány visszaszorításban, Juhász Jácint közgazdászt kérdezte Orbán Szabolcs.