Nem csak leírt program, pénz is kell a rákgyógyításhoz
Három prioritást fogalmaznak meg a kutatók abban a tanulmányban, amellyel kapcsolatban Dégi László Csaba volt a vendégünk a mai Hangolóban.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 február 5, 13:50
Mintegy 160 országos rákellenes tervet vagy a civilizációs betegségek visszaszorítását célzó tervet tekintett át az a kutatócsoport, amelynek eredményére a Babes-Bolyai Tudományegyetem is felhívta a figyelmet a rákellenes világnapon.
A tanulmányból kiderül: a rákellenes programok globális megerősítése érdekében, a kutatók szerint a hangsúlyt egymással összefüggő három prioritásra kell áthelyezni:
– Fontos a fenntartható finanszírozási mechanizmusok létrehozása és a pénzügyi támogatások mértékének növelése: innovatív finanszírozási modellek kiterjesztésével, szilárd pénzügyi védelmi rendszerek létrehozásával a betegek számára. Ahhoz, hogy a rákellátás fenntarthatóbbá és hozzáférhetőbbé váljon, fontos a köz- és magánszféra közötti partnerség. A társadalmi hatáskötvények például a teljesítményalapú finanszírozás újszerű megközelítését kínálják: a magánbefektetők finanszíroznak rákellenes beavatkozásokat, és „kötvényeik” az elért eredmények – például a rák előfordulási vagy halálozási arányának csökkenése – alapján jövedelmeznek.
– Adatvezérelt döntéshozatalnak kell irányítania a programfejlesztést és –végrehajtást, ehhez monitoring- és értékelési rendszerekbe való beruházásra, valamint a helyi kutatási kapacitás megerősítésére van szükség.
– Szavatolni kell a rákellenes küzdelem teljes folyamatában az érintett felek érdemi bevonását: a betegek hangját, az egészségügyi szolgáltatókat, a közösségi vezetőket és más érintett feleket.
A tanulmány egyik szerzője az egyetem professzora, Dégi László Csaba pszicho-onkológus, a Nemzetközi Rákszervezet elnöke. Őt kapcsoltuk Brüsszelből a Hangolóban.
Házigazda: Rácz Éva