Panasztétel a hozzátartozók közt román beszédet követelő mentőorvos ügyében
Közleményben ítélte el a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat a kolozsvári esetet.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 február 6, 17:32
Közleményben ítélte el a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat azt a kolozsvári esetet, amelyben egy mentőorvos riasztáshoz kiérkezve kifogásolta, hogy a jelenlévők magyarul beszélnek. Panaszt nyújtanak be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD), mivel a történtek nyelvi diszkriminációnak minősülnek – áll a szervezet honlapján közzétett közleményben.
Az esetről a Szabadság számolt be szerdán. Eszerint február 2-án egy magyar anyanyelvű nő az 112-es segélyhívó számot tárcsázta, miután az édesanyja barátja rosszul lett, sztrókra utaló tüneteket mutatott. Arról számolt be a lapnak, hogy az orvos ingerülten felszólította, hogy hagyjon fel a magyar nyelv használatával, amikor az idős férfit próbálta megnyugtatni, majd akkor is román nyelvű kommunikációt követelt, amikor édesanyjának anyanyelvén magyarázta a helyzetet.
A nő panaszt nyújtott be a Kolozs Megyei Mentőszolgálathoz, amelyben hangsúlyozta, hogy az orvos viselkedése emberileg, szociokulturálisan és jogilag is elfogadhatatlan. Kérte, hogy tegyenek intézkedéseket az ilyen esetek elkerülésére. Horia Simu, a Kolozs Megyei Mentőszolgálat igazgatója a Szabadságnak elmondta: megkapták a panaszlevelet, kivizsgálják az ügyet.
Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője elítélte az esetet, amelyet súlyos diszkriminációnak és embertelen magatartásnak minősített. Hangsúlyozta, hogy az orvos egy állami egészségügyi intézmény alkalmazottjaként sértette meg a beteg hozzátartozójának jogait. Az RMDSZ az egészségügyi minisztériumhoz és a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz fordul hivatalos magyarázatért, valamint a parlamentben is napirendre tűzi az ügyet – írja a Szabadság és a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat.