Milyen inflációra számíthatunk idén?
Bálint Csabával, a jegybank igazgatótanácsi tagjával elemeztünk.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 február 25, 16:50
Idén egész évben csökkenő pályán marad az éves inflációs ráta, 2026-tól pedig az inflációs célsáv felső határának közelében stabilizálódik – nyilatkozta a múlt hétfőn tartott sajtókonferenciáján a Román Nemzeti Bank kormányzója, Mugur Isărescu. Kifejtette, hogy az infláció jelenleg enyhén magasabb a korábbi várakozásoknál, de az előrejelzési időszak végéhez közeledve a jelenlegi adatok alapján kedvezően fog alakulni. Mint mondta, az év első felében nem várható különösebb inflációs nyomás, de több korábbi intézkedés éreztetni fogja hatását. Ezért az infláció nyárig 5 százalékot megközelítő szintű lesz, utána pedig csökkenni fog. Ez a jegybanki prognózis nem számol az Európai Unió és az Egyesült Államok között időközben kialakult feszültségekkel – mondta a jegybank kormányzója.
Amikor a Román Nemzeti Bank készítette ezt az előrejelzést nagyon kevés konkrét információ volt, arról hogy mi történhet a vámok terén – nyilatkozta rádiónknak adott interjújában a BNR igazgatótanácsi tagja, Bálint Csaba.
A Román Nemzeti Bank kormányzója hangsúlyozta, hogy Románia nem volt tavaly az infláció bajnoka, ahogyan azt sokan állították, sőt a régió több országánál, Csehországnál, Lengyelországnál és Magyarországnál jobban állt ezen a téren, de a romániai infláció lassabban csökkent. Hozzátette, hogy 2025 januárjában Lengyelországban és Magyarországon magasabb volt az infláció, mint Romániában.
Mugur Isărescu elmagyarázta azt is, hogy a jegybank a belpolitikai feszültségek miatt nem csökkenti az alapkamatot, másrészt azért sem lazít a monetáris politikán, mert a pénzügyi stabilitást és ehhez kapcsolódóan az árfolyam-stabilitást nagyon fontosnak tartja. A legutóbbi kamatdöntés során a Román Nemzeti Bank 6,5 százalékon hagyta az alapkamatnak a mértékét.
A BNR igazgatótanácsi tagja, Bálint Csaba szerint nemcsak a politikai folyamatok miatt, hanem a gazdasági infláció miatt sem lehetett csökkenteni az alapkamatot.
A sajtótájékoztatón a Román Nemzeti Bank kormányzója, Mugur Isărescu azt is elmondta, hogy a BNR szabadabb folyást biztosítana a valuataárfolyamoknak, így az euró értéke 5 lej fölé is emelkedhet. Ez kb. fél százalékos emelkedésnek felelne meg – részletezte az interjú során A BNR igazgatótanácsi tagja, Bálint Csaba. Azt is hangsúlyozta, hogy a reálgazdaságra jelentős hatásai nem volnának.
Riporter: Orbán Szabolcs