Ragadós száj- és körömfájás – nagyon fontos a hiteles forrásokból való tájékozódás
Egyelőre nem észlelték a betegséget Romániában, de a kritikus helyzet elkerülése érdekében továbbra is érdemes szem előtt tartani bizonyos szempontokat.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 április 2, 12:17
A hiteles forrásokból való tájékozódás és a hatóságokkal való együttműködés a szarvasmarhákat sújtó száj- és körömfájás esetében is különösen fontos – mondja Farkas-Schüller István, a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem hatodéves hallgatója. A vírusos megbetegedés, amely 50 év után ütötte fel ismét a fejét külföldön, rendkívül fertőző, és leginkább a hasított körmű állatokat – például a szarvasmarhákat, a sertéseket, a kecskéket és a juhokat – érinti. Fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át.
Azért, hogy a ragadós száj- és körömfájás ne terjedjen át térségünkre, március 11-én szigorú járványmegelőző intézkedéseket rendeltek el Romániában: teljes tilalmat hirdettek az élőállatok és bizonyos állati eredetű termékek Magyarországról és Szlovákia egyes területeiről történő behozatalára. A szakemberek szerint a szigorú karantén az egyetlen megoldás, mert a betegség nagyon fertőző, és ha valahol felüti a fejét, ott minden állatot el kell pusztítani.
Néhány nappal később Románia részben feloldotta az eredeti szigorítások egy részét, lévén, hogy Magyarország jól kezelte a járványügyi helyzetet. Hogy hol tartunk most, arról Farkas-Schüller Istvánt, a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem hatodéves hallgatóját kérdeztük.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt