Bálványos Intézet: a romák oktatási szegregációja igazságtalan
A közoktatás egyenlőtlenül osztja el a lehetőségeket és etnikai alapon szelektál – ez az egyik legfontosabb következtetése a Bálványos Intézet friss felmérésének, amelyben a romániai magyar nyelvű oktatásban résztvevő romák helyzetét vizsgálták.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 április 7, 18:16
Romániában kiugróan magas az iskolai szegregáció. Az állam által fenntartott közoktatás egyenlőtlenül osztja el a lehetőségeket és etnikai alapon szelektál – ez az egyik legfontosabb következtetése a Bálványos Intézet friss felmérésének, amelyben a romániai magyar nyelvű oktatásban résztvevő romák helyzetét vizsgálták.
A kutatócsoport megállapítása szerint az oktatási szegregáció diszkriminatív Romániában, ugyanis ez jellemzően a kisebbségi szülők akarata ellen történik, másrészt ez alacsonyabb minőségű oktatással jár együtt. Az iskolák körzetesítésével lakóhelyi szegregáció is történik az oktatásban. Ez azt jelenti, hogy a szülők csak a hozzájuk közelebb eső iskolába írathatják gyermekeiket. Mivel a településeken általában külön roma lakóövezetek vannak, így külön roma iskolák jönnek létre, a roma szülők így önerőből nem tudják más iskolába íratni gyermekeiket. A társadalmi háttér tehát már az iskolaválasztásban megmutatkozik. Romániában és az erdélyi magyar oktatásban leginkább a társadalmi háttértől függ az, hogy ki milyen eredményeket ér el.
Nagyon nagy mértékű továbbá a lemorzsolódás a magyar nyelvű oktatásban résztvevő roma gyerekek körében – osztotta meg rádiónkkal a felmérést végző kutatócsoport tagja, Toró Tibor politológus.
A romák oktatási szegregációja igazságtalan és a társadalmi ranglétrán való előrelépést gátolja – erről már a kutatócsoport egy másik tagja, Kiss Tamás szociológus beszélt.
Kiemelte azt a problémát is, hogy az oktatási rendszer a teljesítményhez mért támogatást részesíti előnyben. Azaz olyan oktatási intézmények számára biztosít több forrást, amelyeknek jobbak az eredményei, tehát a jobb helyzetben lévő gyermekeknek biztosítanak több esélyt. A rendszerben lévő egyenlőtlenségek pedig figyelmen kívül maradnak. Kiss Tamás szociológus szerint ezen a téren szemléletváltásra lenne szükség.
Riporter: Birtalan Albert