Kell-e Romániának amerikai különmegbízott?
Dragoș Sprînceană üzletember kommentárjai bírálatokat eredményeztek, Marcel Ciolacu miniszterelnök elhatárolódott.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 április 9, 10:48
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken közölte, hogy a kormány új megközelítést próbál alkalmazni az Amerikai Egyesült Államokkal való kapcsolatban, ezért az USA-ban élő, és a Republikánus Párthoz közel álló román állampolgárok segítségét kérték, hogy a romániai helyzetet elmagyarázzák a Trump-adminisztrációnak. A segítségül hívott állampolgárok egyike Dragoș Sprînceană üzletember.
A kormány új megközelítését illetően megoszlanak a vélemények, a REPER a miniszterelnök lemondását, az USR magyarázatot kért. Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor az RFI rádió romániai szerkesztőségének azt nyilatkozta, Romániának szüksége van a diaszpórára, de Dragoș Sprînceană nem rendelkezik a szükséges képzettséggel ahhoz, hogy politikáról többet beszéljen, mint amit egy kocsmaasztalnál megoszt. nem létezik semmilyen dokumentum, mandátum ami felhatalmazná arra, hogy a kormány nevében beszéljen – nyilatkozta Kelemen Hunor.
Előzmény, hogy Dragoș Sprînceană azt mondta az amerikai adminisztrációnak „egy kicsit figyelmen kívül kellene hagynia az Ukrajna- és Franciaország-párti román üzeneteket”, mivel Romániának egy ügyvivő elnöke van, „aki másfél hónap múlva már nem fog számítani”. A bírálatok után, Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn már elhatárolódott a kormánymegbízottként emlegetett üzletember nyilatkozataitól.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jó ötlet, hogy Romániának legyen egy küldöttje az Egyesült Államokban, aki segíti a munkájában a washingtoni román nagykövetet, de az illetőnek nem szabad felhatalmazás nélkül cselekednie.
Az Amerikai Egyesült Államokban élő román diaszpórában rejlő lehetőséget Ady András külpolitikai szakértővel elemeztük, aki megjegyezte, hogy az USA-ban élő romániaiak jelenlétét eddig sem érezhettük, így lobbierejük is kérdés.
Riporter: Orbán Szabolcs