„Ma Temesváron, holnap az egész országban”
Fellázadtak tanáruk ellen egy temesvári gimnázium végzősei, nem hajlandók részt venni a román nyelvet és irodalmat oktató pedagógus óráján. Azt mondják: az érettségi vizsgára való felkészítés helyett a tanár inkább politizál és szélsőséges ideológiákat népszerűsít.

Fellázadtak tanáruk ellen egy temesvári gimnázium végzősei, nem hajlandók részt venni a román nyelvet és irodalmat oktató pedagógus óráján. Azt mondják: az érettségi vizsgára való felkészítés helyett a tanár inkább politizál és szélsőséges ideológiákat népszerűsít. Az oktató például úgy gondolta, hogy a diákok jobban megértik a Morometii-t, ha Zelea Codreanuról mesél nekik. A történelmi tények ismertetése helyett azonban az egykori legionárius vezért éltette, és azt hangoztatta, hogy Codreanu nem gyilkos volt, hanem „példaértékű ember”.
A panaszok nyomán az iskola vezetősége fegyelmi eljárást indított a pedagógus ellen, bércsökkentéssel sújtották és felszólították, hogy tartsa magát a tantervhez, de mint mondták, a hatáskörük ennyire terjed ki, a törvény nem teszi lehetővé, hogy tanév közben lecseréljék a szabálysértő tanárt. Az érintett pedagógus a sajtó kérdésére reagálva csupán annyit mondott: a diákokkal van a baj, ők nem akarnak iskolába járni és tanulni. Ennyi.
Egy picit hadd emésszem a hírt: van valaki, aki szélsőséges ideológiákat terjeszt, nem az utcasarkon, hanem a tanteremben. Nyíltan szembemegy az oktatás etikai és szakmai normáival, mégis katedrán maradhat. Sőt, vét a vonatkozó törvény ellen is, a rendszer válasza erre pedig: ejnye-bejnye.
Rég jártam iskolába, de ha jól emlékszem, a pedagógus feladata az, hogy példát mutasson, irányt adjon, és segítse a fiatalokat abban, hogy kritikusan, felelősen gondolkodjanak a világról. Azzal, hogy valaki a tantermi tekintélyét kihasználva torz történelemképet és politikai propagandát sulykol, visszaél a szerepével, és a diákok bizalmával is. Ha pedig valóban nem lehet beavatkozni tanév közben, akkor nem csak a tanárral, hanem a szabályzattal is baj van.
A mostani belpolitikai káoszban, mikor, – hogy egy képzavarral éljek, – karnyújtásnyira állunk a karlendítéstől, amikor kisebbségek elleni uszítást, agressziót, sírgyalázást lehet megúszni büntetlenül, mikor szinte az államelnöki palotába is olyan ember került, aki szerint a nemzeti kisebbségek elégedjenek meg a vízzel és a földdel, nos, ilyen körülmények között nagyon fontos üzenetet hordoz a temesvári diákok kiállása: nem hódolnak feltétlenül be a tekintélyelvűségnek és nem kérnek a szélsőséges ideológiákból. Ezek a 17-18 évesek tudják, hogy a tanítás nemcsak információátadás, hanem értékformálás is. És ha ebben torzulás történik, akkor igenis joguk van szót emelni. Ez az igazi civil kurázsi. És ugyanezt a bátorságot várom el a tanfelügyelőségtől, a tanügyminisztériumtól és más hivatalos szervektől is. Ha valóban komolyan veszik a szélsőséges nézetek elleni küzdelmet, akkor tegyék már végre oda a csontot és merjenek felelősségteljesen dönteni.
Romániában 2002 óta érvényben van egy jogszabály, amely tiltja a fasiszta, a rasszista és az idegengyűlölő szervezetek működését, valamint azok jelképeinek a használatát, a háborús bűnösök kultuszának az ápolását és népszerűsítését. Öt ujjamon meg tudom számolni, hogy hány ítélet született e téren, viszont ahhoz, hogy az ilyen jellegű atrocitásokat felsoroljam, még a mástól kölcsönkért ujj sem lenne elég.