Adat-adásvétel és ügyintézés
Ki van-e pipálva, be van-e ikszelve a doamnának, aki ez esetben én voltam, hogy felhívhatja harmadik fél is? Hát, ki volt pipálva, be volt ikszelve.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 április 28, 12:55
Ki van pipálva, hogy harmadik fél is megkeresheti? – Hogy miért fontos ez a mondat, arra keressük most a választ.
Kedves Olvasó, Ön mikor olvasta el legutóbb valamely szerződés apróbetűs részét, mielőtt aláírta volna? Abba szokták beleírni, hogy kinek adhatják oda személyi és személyes adatainkat, meddig tárolják, esetleg másoknak is átadhatják a rólunk szóló adathalmazt (vagy annak egy részét), sőt, azt is ott írja általában, hogyan és mikor kérhetjük, hogy töröljék adatainkat. Ilyesmiket tartalmaz a szerződésnek az a része, amelyet – valljuk be – ritkán olvasunk el.
Emlékszem, 13 évvel ezelőtt, amikor a hosszú lejáratú lakáshitelt felvettem, aláírás előtt végigolvastam minden oldalt. Csodálkozott a bankhivatalnok, be is vallotta, miért: én voltam az első olvasásmániás ügyfele.
Aztán ugyanez a bank időnként arra kér, frissítsem adataimat, akár személyesen, akár digitálisan. Legutóbb akkor került ez szóba, amikor azért mentem be a bankfiókba, mert egy biztosító ismét nem vett tudomást róla, hogy már nem náluk fut a kiegészítő lakásbiztosításom. Miután a roppant fiatal hivatalnoknak nem sikerült megértenie, hogy bár az euróhitel törlesztéséhez az eurós számlámon csak nagyon ritkán van pénz, még sincs elmaradásom a visszafizetésben, elvesztettem a türelmem, és kissé megemeltem a hangom.
Látszólag ezzel nem volt összefüggésben az, hogy egy másik banktisztviselő már másodszor ment át azon az egyébként eléggé nyitott részen, ahol nekünk ügyintéznünk adatott. Amikor fiatal kollégája ismét a 13 évvel ezelőtti hitelfelvételkor történteket próbálta rekonstruálni, én pedig megismételtem, hogy alig egy hónappal ezelőtt minden rendben volt, a néhány évvel idősebb, de a banki üógyfelekkel való kapcsolattartásban nyilván már tapasztaltabb kolléga megállt mellettünk, s megkérdezte, miben segíthet. Hát, valóban segített, mert ő türelmesen végighallgatta, amint ifjú kollégája harmadszor is nekifut a hitelfelvételem teljes történetének, s azt is, amint én azzal zárom mondandómat, hogy én mindent értek, amit mond, de arra még mindig nem kaptam választ, miért vonták le – meggyőződésem szerint automatizálva – a havi részletét a lakásbiztosítás árának, ha azt már novemberben megszüntettem (s történt mindez áprilisban).
Azzal váltunk el, hogy megírtam egy kérést a biztosító felé: ugyan, magyarázzák már meg nekem, miért vontak le ismét 10 euró 29 centet, miután egy hónapja visszautalták a korábbi három részletet, ezzel elismerve, hogy megértették: már nem nekik fizetek ezért a szolgáltatásért. A fiatalember azt ígérte: válaszként egyenesen a biztosító képviselője fog felhívni. És ekkor jutottunk el odáig, hogy a tapasztaltabb kolléga azt kérdezte: ki van-e pipálva, be van-e ikszelve a doamnának, aki ez esetben én voltam, hogy felhívhatja harmadik fél is. Hát, ki volt pipálva, be volt x-elve. Tehát várhattam a biztosító képviselőjének hívását.
Persze, azt hiába vártam, ellenben visszaérkezett a számlámra az ismét jogtalanul levont pénz, tehát ez meg is oldódott. Felhívott viszont egy biztosítási ügynök, aki (óvatosan és felkészülten) azzal kezdte, hogy a bankom és az egyik biztosító nevében hív engem, és pár percet kér az időmből, hogy egészségbiztosítást ajánljon.
Ez kivételes alkalom volt, mert neki nem azt mondtam, amit minden hasonló telefonálónak szoktam: azonnal töröljön a listáról, és ha újra hívnak, feljelentem őket, bár nem tudom, kik adták el nekik az adataimat. Azért nem mondtam ezt, mert most pontosan tudtam: amikor beikszeltem és kipipáltam, hogy harmadik fél is megkereshet, végül is akkor adtam engedélyt, hogy felhívjanak, hogy bemutassák nekem az újabb ajánlatot.
De tanultam a történtekből! Lehet, hogy amikor legközelebb frissítem az adataimat, mondjuk most mindjárt, nem fogok már beleegyezni abba, hogy azokat harmadik – azaz külső – félnek átadják, még a bankon keresztül sem.