REBI – Boris Viantól a színházi látványon keresztül a szobád faláig
Hatházi Rebeka látványtervezővel, illusztrátorral rengeteg olyan dologról beszélgettünk, amelyekre nincsenek egyértelmű válaszok. Például, hogy eladható-e a művészet? Veszít-e az értékéből az alkotás, ha szatyorra, bögrére, képeslapra helyezzük.
A járványhelyzet az egész világot fenekestől felforgatta, sokan kényszerültek rá, hogy új munkahelyet keressenek, esetleg új szakmát tanuljanak. Hatházi Rebeka a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem látványtervezés szakán diplomázott, az elmúlt években látványtervezőként dolgozott, emellett illusztrációkat készített és grafikus munkákat is végzett. Első önálló kiállítása, az Inktúra felkérésre készült, a Koffer Könyves Kávéház ötödik születésnapjára íróportrékat hozott létre, sajátos kollázs technikával. Színpompás képeken találkozhattunk Boris Vian-nal, Hraballal vagy éppen Márquez-zel.
A színházak bezárását követően hirtelen lemondták a bemutatókat, így a látványtervek is visszakerültek a fiókba, Rebi ezért egy idő után úgy döntött megpróbálja más módon is értékesíteni tudását. Így most vásárolhatunk tőle illusztrációkat, képeslapot és egyedi készítésű, kézzel festett karácsonyfadíszt is.
- Hogyan alakult ki sajátos stílusa
- Milyen lehet elvállni a hosszú órák alatt készült festménytől az alkotó számára?
- Eleget kell-e tegyen a művész a megrendelő ízlésének?
- Veszít-e az értékéből egy rajz, illusztráció, ha nem a falra, hanem mondjuk bögrére, poháralátétre, szatyorra kerül?
- Milyen viszontlátni egy alkotását egy otthon falán?
Az 1001 ötlet 2020 decemberi adásában Hatházi Rebekával beszélgettünk.
Szerkesztő: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2021 január 9, 17:05