„Sokrétegű a magyar kultúra, mindenki megtalálja benne a kedvenc illatát…”
Hogyan ünnepel, milyen ízek, illatok, látványok, érzések, gondolatok kapcsolódnak számára a magyar kultúra napjához? – kérdeztük Demény Péter költőtől, írótól, a Látó szerkesztőjétől.
Mint mondta, ez is olyan nap, mint az összes többi, esetében dolgos hétköznap: rajtunk kívül valaki más is jelezte, hogy szeretne ma beszélgetni vele és a feleségével, Eperjesi Noémi képzőművésszel.
A magyar kultúra hál’ Istennek hatalmas, izgalmas, sokrétegű, mindenki megtalálja benne a kedvenc illatát.
A Látó folyóirat csapatának többi tagjával pedig nagy közös felolvasást „szerveztek”: mindenki felvett otthon egy reformkori verset vagy szöveget, Demény Péter például Balla Zsófia Kiáltvány című költeményét választotta, amelynek mottója egy Kazinczy-levél Kölcseyhez: „Én szeretem hazámat, ha tetszik, a dühösségig, de nem a hazugságig.” (A videó a cikk alján megtekinthető.)
A kultúra különböző dimenziói – anyanyelv, irodalom, képzőművészet, népi kultúra, hagyományok stb. – esetében az is izgalmas, ahogyan ezek egymásra hatnak: remek megzenésítések születtek az elmúlt években, évtizedekben, gondoljunk akár a Kaláka Kányádi Sándor verseinek továbbgondolására, vagy például a győri Apnoé zenekar és Lackfi János költő, író együttműködésére. Ez utóbbi eredményeként készült el a Lackfi-féle Kincskereső kisködmön, amelyben a szerző „újragombolta” Móra Ferenc kisködmönét: a tőle megszokott humoros stílusban, a mai nyelvre átültetve meséli újra az ismert történetet, megkönnyítve a gyerekek számára a regény befogadását. A kötethez CD is tartozik, amelyen Lackfi János dalszövegeit hallhatjuk az Apnoé zenekar előadásában.
Demény Péterrel ennek kapcsán szót ejtettünk arról is, hogy miként lehetne az ő szövegeit zenével – Bartók, Eötvös Péter vagy más szerzők műveivel – kombinálni, és hogy esetükben hol tart jelenleg az irodalom és a képzőművészet egymásra hatása.
A legjobban azt szeretem, amikor olyan jól találkozik egymással például az irodalom és a képzőművészet. Olyankor már nem is illusztrációknak nevezi az ember. Azt mondja, hogy ezek a versek megszólaltak abban a képzőművészben, zenészben, színészben, akivel ő dolgozott.
A Demény Péterrel készült teljes interjú meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 január 22, 14:35