Műhelytitkok egy györgyfalvi sajtkészítőtől – a Caseus sajtműhelyt látogattuk meg
Mi a jó sajt titka? Lehet-e ugyanazt a minőséget Györgyfalván előállítani, mint amit a sajtok országainak, Hollandiának, Svájcnak, Olaszországnak tulajdonítunk? Az 1001 ötlet legutóbbi adásában a Caseus Sajtműhelyben jártunk.
A sajtot valószínűleg véletlenül fedezték fel. A legenda úgy tartja, hogy egy közép-ázsiai nomád törzs egyik tagja állati gyomorból készült tárolóedénybe töltött tejet, hogy azt magával vigye egy hosszú útra. Útközben azonban, mikor szomját oltotta volna, csak savót és a kicsapódott sajtot találta a tömlőben. Az állat gyomrából készült tömlő ugyanis egy olyan enzimet tartalmazott, amelyet mai napig használnak a sajtgyártásban.
A ma is előszeretettel fogyasztott sajtok létrejöttét tehát akár a véletlen okozhatta, de mindenképp a kísérletezés utáni vágy.
Nagy Ákos a Kolozsvárhoz közeli Györgyfalván hozta létre sajtkészítő műhelyét. Jelenleg 3 és 9 hónapig érlelt trappista sajtot készít, ricottát és mozarellát is találunk a kínálatban. A műhely ötlete egy egyszerű találkozásból indult egy szlovák gyúrt sajttal, ami aztán vállalkozássá nőtte ki magát. Ehhez azonban Ákos a sajt készítése- és a vállalkozás iránti határozott elkötelezettségére volt szükség. És, hogy mi a jó sajt titka? Hiszik van sem, az is nagyon fontos, hogy milyen hangulata van éppen a sajt készítőjének.
Az 1001 ötlet legutóbbi adásában a Caseus sajtműhelybe látogattunk, ahol Nagy Ákos mesélt arról, hogy akár egy, a készítés közben ejtett hiba is közrejátszhat egy új típus létrejöttében, feltéve, hogy reprodukálni tudjuk ezt a hibát.
Műsorvezető: Kristály Bea
Képek forrása: Caseus/Facebook
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 3, 17:53