Vacogós mínuszok vonzásában – Orbán Zsombor, a „száműzött meteorológus”
Orbán Zsombor meteorológus, a nagybányai meteorológiai állomás munkatársa imádja a kihívásokat, és szívesen mesél hivatásáról, hobbijairól is.
Gyermekkora óta vonzzák a felfedezések, a természet iránti kíváncsisága Kárpátok-beli túrázásaival kezdődött. Elmondása szerint független és különc természetének leginkább a magányos utazgatás felelt meg, így nyert betekintést a természet szabadságába, vadságába. A szép oldala mellett a veszélyekre, kockázatokra is megtanították ezek az alkalmak, és személyiségfejlődésére is kétségkívül hatottak. The Exiled Weatherman (A száműzött meteorológus) című blogján írja, hogy topográfiában és klimatológiában egyaránt érdekelt lévén, örökké atlaszokkal és utazásra ösztönző könyvekkel volt körülvéve, és előszeretettel memorizálta a távoli, egzotikus országok fura településneveit, valamint a „legmagasabb-legalacsonyabb”, „legkisebb-legnagyobb” típusú táblázatokat. A topoklimatológia kifejezéssel a főiskolai időszak kezdetén találkozott először, és rögtön tudta, hogy ez az ő területe.
Több évnyi magányos utazás után úgy döntött, hogy belekezd egy olyan projektbe, amely három alapelemet egyesít: a topoklimatológiát, a kutatást és a végleteket. A világ legelhagyatottabb és legkietlenebb vidékei számára a legmegfelelőbbek, hogy szakszerű meteorológiai méréseket végezzen, s mint írja, ennek nyomán egy életképes ötvözetet szeretne létrehozni a tudomány és a kaland között, mintegy az igazság és a szabadság eszméi iránti kettős elkötelezettsége kifejezéseként.
A blog létrejöttét mi sem indokolja jobban, mint hogy bizonyára sokan érdeklődnek mindazon dolgok iránt, amelyekkel ő maga foglalkozik, így aztán magyarul, románul és angolul is követhetők a fényképekkel is bőven illusztrált bejegyzések.
Januárban futótűzszerűen terjedt a közösségi médiában, és a román nyelvű sajtó is előszeretettel emlegette azt a mínusz 39,6 Celsius fokot, amelyet Orbán Zsombor mért a Pádis-fennsík egyik fagyzugában. Noha ez az érték meghaladta a hivatalosan mért mínusz 38,5 Celsius fokot, amit 1942-ben mértek Brassó mellett, de nincs hivatalosan elfogadva, ehhez ugyanis bizonyos plusz dolgok is szükségesek.
Ami engem illet, hobbiból elmentem, és az általam kiválasztott helyen elhelyeztem a mérőműszereket. Ezek ugyan pontosak, de nincs rá igazolásom, hogy a rekord hivatalos lenne. Először jelentkeznem kellett volna, és leadjam a műszereket a hivatalos szerveknél. Ők akkor adtak volna egy igazolást, hogy a műszerek megfelelőek a meteorológiai mérésekre. Ez az egyik feltétel, a másik tényező pedig az, hogy nem meteorológiai állomáson mértem ezt az új rekordot. Utóbbival kicsit vitatkoznék, véleményem szerint ugyanis ez nem egy olyan kontra, amely megcáfolná a rekord valósságát.
A szinte-rekord körülményeiről, a Pádis-fennsík ezen fagyzugáról és hasonlóan „mínuszos” mérésekről is beszélt a szakember, ugyanakkor kenyérkereső munkájáról is kérdeztük. Mint kiderült, a nagybányai meteorológiai állomástól óránként közvetítik a különböző általános paramétereket, valamint azokról a jelenségekről is beszámolnak, amelyek helyben történnek, például mennydörgés esetén. Ilyenkor leadják a standard paramétereket is, amilyen az ég borultsága vagy éppen a felhőtípus. A műszak 24 órás, a meteorológus észlelők váltják egymást. Az adatokat a kolozsvári meteorológiai központhoz küldik, ahonnan aztán Bukarestbe érkeznek a feldolgozott információk.
Az észlelők mellett ott vannak az előrejelző meteorológusok, ez is egy külön szakma, a harmadik csoportba pedig azok tartoznak, akiket a tévében látunk az időjárás-jelentésekben. Esetükben a szakmai felkészültség és az előadói képesség egyaránt fontos.
A teljes műsor, amelyben Orbán Zsomborral beszélgetünk, meghallgatható az alábbi lejátszóra kattintva.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Képek forrása: Orbán Zsombor Facebook-oldala
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 20, 11:48