Sajtóklub: a repülő autóé a jövő?
Nemrég engedélyezték a repülő autókat az EU-ban. Erről beszélgetett Furdek Tamás mérnökkel Mihály István.
A mindent alaposan felülíró koronavírus-járvány újabb és újabb fejleményei miatt, azok árnyékában szinte elsikkadt tavaly késő ősszel a hírügynökségi jelentés, miszerint engedélyezték a repülő autók használatát az Európai Unióban. Több cég már megkezdte, illetve rövidesen elkezdi a (sorozat)gyártást. A legélelmesebb vállalat ennek is elébe ment, tulajdonképpen már 2018-ban előrendelhető volt a világ első repülő autója.
Mit jelent(het) mindez a gyakorlatban, s hogyan értékelhetjük ezt a lépést, milyen hatással lehet életmódunkra, mindennapjainkra? Mikortól közlekedhetnek, milyen engedéllyel, jogosítvánnyal kel rendelkeznie a vezetőnek?
Mikor jelentek meg az első repülő autók, föld-levegő járművek?
Hogyan működik ez a kettős üzemmódú autó? Milyen problémákat kell még megoldani a fejlesztő mérnököknek, milyen irányban haladhat a fejlesztés?
Mennyire veszélyes az ilyen jármű az utasai számára, illetve a „lentiekre”? Környezetvédelmi szempontból hogyan értékelhetjük, mennyire szennyező? Mekkora (lesz) a fogyasztása, gazdaságos-e? Elképzelhető-e, hogy a városok utcái fölött is engedélyezzék ezen autók közlekedését, vagy csak reptereken szállhatnak fel (és le)? Vajon elképzelhető, hogy a közeljövőben lesz „repülő taxi”, amely a város bizonyos pontjain felveszi utasait s elviszi más városokba vagy a hegyekbe?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekről folytattam „magasröptű”, de nem szenzációhajhász, nem a sci-fi világába „elszállt” beszélgetést Furdek Tamás mérnökkel a Sajtóklubban. Mielőtt még rohannának repülő autót rendelni, kérem, a lejátszóra kattintva hallgassák meg a február 22-i, hétfő délutáni élő műsor rövidített, szerkesztett változatát.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2021 február 23, 12:58