Megélni a határtalanságot, az ismeretlenbe való belemélyedést
Orbán Zsombor meteorológussal az extrém értékeket is megpróbáljuk megszelídíteni.
Orbán Zsombor személyében egy igazán elszánt meteorológust és igazi felfedezőt ismertünk meg, aki január közepén mínusz 39,6 Celsius fokot mért a Pádis-fennsík egyik fagyzugában. Ezúttal még extrémebb kalandok elé nézünk, olyan élethelyzetekről és megtapasztalásokról mesél, amelyek külföldi utazásaihoz és többnyire a hideghez kapcsolódnak. Hobbiként tekint ezekre a megtapasztalásokra, kísérletekre, és mint mondja, akkor is foglalkozna velük, ha a mindennapokban nem dolgozna meteorológusként.
Legutóbb már szót ejtettünk arról, hogy A száműzött meteorológus/The Exiled Weatherman című blogját alig három éve indította, tudományos szándékkal, három nyelven: az angol változat abban segít, hogy a kutatásaival kapcsolatos információi nemzetközi szinten is eljussanak az érdeklődőkhöz, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a magyarul és a románul beszélők is anyanyelvükön olvashassák a leírtakat.
Pontosan azért kezdtem el blogot írni, mert úgy gondolom, hogy megvan a maga tudományos értéke. Ha csak arról szólna ez az egész, hogy számomra nagyon jólesik elmenni ebbe vagy abba az országba, de közben nincs más mellette, akkor nem kezdtem volna el a blogot. Azért kezdtem el, mert véleményem szerint a leírtakat igenis lehet hasznosítani tudományos szempontból. Ennek kapcsán például bekerültem egy Hideg légtavak fanatikusai nevű csoportba, ahol mindenki a saját országa területén aktivál, és ezeket a méréseket megosztja a csoportban. Az alapító eleve úgy figyelt fel rám, hogy olvasta a blogomat. Ez is mutatja, hogy megérte belekezdenem, mert aki ilyen irányban érdeklődik, az meg fogja találni, egyszerű internetes kereséssel.
Mongólia legmagasabb sivatagában, Burgastyn Elsben is megfordulunk, amelynek jelentése: bokros sivatag. Orbán Zsombor leírása szerint „mivel a pusztaságban bokrok nemigen találhatóak, nevét valószínűleg a szomszédságában emelkedő, részben ilynemű növénytakaróval borított hegységről kaphatta, mely a térképeken szintén a »bokros« jelzővel van asszociálva. A kiválasztott konkavitás a régebben kutatottnál kb. kétszer sekélyebb, viszont annál jóval nagyobb gyűjtőterülettel rendelkezik. Közel 2200 méteren lévő aljával, a számottevő mélységgel rendelkező (20 méter feletti), homokkal fedett medencék között a legmagasabban fekvő.”
Ezeket a helyeket úgy választom ki, hogy egyrészt klimatológiailag legyenek érdekesek, másfelől pedig érezzem: meg kell harcolnom, hogy oda el tudjak jutni. Hogy onnan épen visszajössz, vagy félig épen, az is elég, túléled, az egy nagyon nagy plusz élmény a tudományos része mellett.
Nekem az az élmény, hogy elmegyek ezekre a helyekre, és közben minden más megszűnik körülöttem. Magamra vagyok utalva, kitéve a természet elemeinek, és ez egy muszáj. Ha ez nem lenne, akkor valószínűleg kitalálnék valami egyebet, amiben szintén megvan ez, de esetleg hiányzik belőle a tudományos rész. Viszont én nem tudok extrém kihívások nélkül élni, s az is fontos, hogy egyedül tudjam megélni ezt a határtalanságot, az ismeretlenbe való belemélyedést.
Sangiyn Dalai „mélyhűtött” tavai is izgalmas pillanatokat kínáltak Orbán Zsombornak, egy itteni „csobbanásáról” így írt: „A sebesség miatt szinte semmit nem láttam a víz alatt, egyetlen összehangolt mozgás-sorozat egymást gyorsan követő pillanataiban érve el a túlsó oldalt, ragadva meg a partot és emelve ki magam a természet eme gyorsfagyasztójából. A leghidegebb érzet közvetlenül a felbukkanás után, a kiszállás idejében jelentkezett, mivel ekkor az egész testem átszelte a mínusz 20 fokos latyakréteget. Valószínűleg az emberi szervezet által tapasztalt eddigi legnagyobb hűtési sebesség. Miután kint voltam a vízből, tudtam, hogy az igazi veszélynek vége. A sátram belsejének erős üvegházhatása várt rám. A hőmérséklet-különbség ebben a napszakban 20 fok feletti lehetett.”
Orbán Zsombort ugyanakkor egy másik terület is foglalkoztatja, mégpedig a mértan: konkrét kiindulópontként a hatodkörívek (szextánsok) különleges tulajdonságainak intuitív felfedezése jelentette. Ennek a pszichológiai mozgatórugója már sokkal inkább esztétikai szükséglet volt számára, mint tudásszomj. Ezt a blogját itt lehet tanulmányozni.
Összeállításunk meghallgatható az alábbi lejátszóra kattintva.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Képek forrása: Orbán Zsombor Facebook-oldala
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 27, 12:12