Beporzók napja – tavaszköszöntő biológus módra
A BBTE Biológia és Geológia Karának két intézete a kezdetektől, vagyis 2018 óta minden évben csatlakozik a Beporzók napja elnevezésű magyarországi kezdeményezéshez.
Immár negyedik alkalommal köszöntik ilyen formában a tavaszt, az Állattani Múzeum helyett viszont ezúttal az online térbe invitálják az érdeklődőket.
Március 6-a és 14-e között naponta feltöltenek beporzókkal kapcsolatos tartalmakat az esemény Facebook-oldalára. Mint írják, legfőképpen délelőtt 10 órakor és délután 6-kor érdemes résen lenni. Minden korosztálynak kedveskednek tartalommal, és arra biztatnak: „ne legyünk közömbösek, ismerjük meg, védjük a beporzó rovarokat!”
A BBTE Biológia és Geológia Kara (Taxonómia és Ökológia Intézet, Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet), az Állattani Múzeum, a BÖSZ (KMDSZ Biológia–Ökológia Szakosztály) és a NECC (Nature Education Community Center) közös szervezésében megvalósuló esemény apropóján a programfelelőssel, Macalik Kunigunda biológussal, a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet munkatársával beszélgettünk.
A természet finoman hangolt folyamata a beporzás, amelynek megvalósulásához arra van szükség, hogy a virág porzójáról a pollenszemcse, a virágpor átkerüljön egy másik virág termőjére. Ennek következménye lesz aztán a megtermékenyítés, tehát létrejön a termés és benne a magok, amelyek a növényeink ivaros szaporodását és egyben a változatosságát is biztosítják.
Egy vektor által kerül át a virágpor egyik virágról a másikra, ez egyszerű esetben lehet a szél vagy a víz, de legtöbbször valamilyen élőlény végzi a beporzást. Nálunk ezek a rovarok, de más égövön emlősállatok is lehetnek, köztük a denevérek, de kétéltűek és madarak is részt vesznek a beporzásban.
Az ökoszisztéma-szolgáltatásokról is beszélgettünk: ez az élő közösségek által szolgáltatott vagy biztosított javak, haszon összessége, amelynek mi, emberek vagyunk a haszonélvezői. Ezeket az ökoszisztéma-szolgáltatásokat a természet gyakorlatilag ingyen biztosítja számunkra, mindaddig, amíg az élő közösségek zavartalanul működnek. Ilyen szolgáltatás lehet például a tiszta levegő, az ivóvíz, az élelmiszerek, a termőtalaj, de az is, hogy élményekben lehet részünk a kirándulásokon, vagy hogy a természet szépségei megihletik a művészeket.
A beszélgetés meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 március 5, 16:25