Karikó Katalin: az volt a lényeg, hogy én tudtam, fontos, amit csinálok
Életút-interjúnak szánt online beszélgetést szervezett kedden Karikó Katalinnal, a University of Pennsylvania biokémikus professzorával a szegedi Dugonics Társaság.
A kutató fejlesztette ki azt a hírvivő RNS-technológiát, amelyet több koronavírus elleni oltásban is használnak. Ennek kapcsán került az utóbbi hónapokban a figyelem középpontjába – bár, mint ő maga mondta, bárcsak ne így történt volna. Karikó Katalin az egyetemi éveibe és a karrierjének néhány állomásába is betekintést engedett a résztvevőknek, a fő téma viszont a kutatási területe volt, illetve a COVID-19 elleni oltás.
A beszélgetés néhány részletéből készült összeállításunk a cikk végén egyben is meghallgatható.
Az új koronavírus elleni vakcinával kapcsolatos első kérdés még tavaly az volt, hogy mennyi idő alatt lehet előállítani, ugyanis az eddigi tapasztalatok alapján egy oltás kifejlesztése sok évet, évtizedet vett igénybe. Amikor pedig a Pfizer tavaly ősszel bejelentette, hogy megvan a vakcina, egyesek kétkedéssel fogadták, éppen a viszonylagos gyorsaság miatt. A tegnapi beszélgetésben Karikó Katalin erre is kitért – arról beszélt, hogyan építettek korábbi kutatásokra, és milyen sok ember munkája is van benne.
Amiután Európa-szerte elkezdődött az oltáskampány, sorra több ország azzal szembesült, hogy a gyártók nem tudják a korábban vállalt mennyiséget szállítani. Ennek az oka is felmerült a beszélgetésben. Karikó Katalint hallják, aki egy igen szemléletes példával illusztrálta a tömeggyártás kihívásait: olyan, mintha két ember helyett hirtelen kétszázra kellene főzni. Az EU pedig jól teszi, hogy pontosan ellenőrizni akarja azt, amivel 400 millió embert kell mihamarabb beoltani:
Az oltással kapcsolatban jelenleg az egyik legfontosabb kérdés, hogy mennyi ideig nyújt védettséget a COVID-19-cel szemben. A kérdést a tegnapi beszélgetés egyik résztvevője is feltette, a válasz pedig az, hogy nincs válasz. Karikó Katalin kifejti, hogy még nem telt el elegendő idő ahhoz, hogy konkrét adatokat tudjunk, de az általános trend szerint egy oltás által kiváltott immunreakció hosszabb ideig tart, mint egy fertőzés általi:
Karikó Katalin az mRNS, avagy a hírvivő RNS technológiájának a kifejlesztője és szabadalmaztatója. Ezen alapul a Pfizer-BioNTech és a Moderna oltása is a jelenleg forgalomban levő koronavírus elleni vakcinák közül. A tegnapi beszélgetésen viszont az is kiderült, hogy a technológia más területeken való felhasználásával is már egy ideje kísérleteznek. Hogy melyek ezek, arról ismét őt hallják.
A beszélgetés a szervezők ígérete szerint a CivilCafe Facebook-oldalon visszanézhető lesz.
Sebők Tímea összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2021 március 10, 17:16