Román költeményt magyarul – versmondó vetélkedő középiskolásoknak
Még egy hétig lehet jelentkezni a Román műelemzések magyarul – középiskolásoknak elnevezésű Facebook-oldal magyar költészet napi versenyére.
A felhívásra IX–XII. osztályos diákok nevezhetnek egy általuk választott műfordítással, valamelyik román költő magyarra fordított művével. A főszervező, Berekméri Dalma, a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Líceum román szakos tanára rádiónknak elmondta: a vetélkedőt a marosvásárhelyi Garabontzia Kiadóval együttműködve valósítják meg, ők a győztesek könyvnyereményeit biztosítják. Mivel a verseny egy létező könyv Facebook-oldalán zajlik, gyakorlatilag megkövetelte ezt a fajta kettősséget: az oldal is párhuzamba állítja a magyar és a román irodalmat és kultúrát.
Az eddig beküldött versvideók elég széles skálán mozognak, szerepelnek köztük romantikus alkotások, szimbolista versek is, de a kortárs irodalom remekeiből is választottak a diákok. Népszerű költők – Mihai Eminescu, George Bacovia stb. – mellett kevésbé ismert nevek is megtalálhatók a mezőnyben, amilyen Andrei Fischof vagy Ioana Crăciunescu. A magyar műfordítók között pedig ott szerepel Kányádi Sándor, Kiss Jenő, Majtényi Erik és Szőcs Géza, úgyhogy már most izgalmasnak ígérkezik a vetélkedő.
A videókat március 27-én feltöltik majd a Facebook-oldalra, ahol április 9-ig lehet lájkolni/tetszikelni. Közben a versmondásokat szakmai zsűri is értékeli, tagja enne a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház egyik legnépszerűbb színésznője, a kolozsvári BBTE egyik végzős színészhallgatója, a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem egyik harmadéves hallgatója, a Marosvásárhelyi Rádió egyik műsorvezetője és egy székelyudvarhelyi magyar szakos tanárnő.
Április 11-án hirdetnek majd eredményt, a zsűri díja mellett közönségdíjat és különdíjat is osztanak.
Berekméri Dalma kifejtette: ha arra törekedtek volna, hogy minél több diák jelentkezzen, valószínűleg az általános iskolásokat kellett volna megcélozniuk, ez a korosztály jobban lelkesedik a versmondás iránt. Tapasztalatai szerint középiskolában már lankad ez a lelkesedés, ennek egyik oka lehet a kamaszodás, amikor az ember úgy érzi, ciki verset mondani.
Talán az a téveszme is hozzájárul ehhez, hogy azt hisszük, a vers a csillagos ég alatt ábrándozó lánynak szóló könnyű műfaj, holott ez egyáltalán nem így van. Ami engem illet, kicsit veszélyben érzem az irodalmat, féltem a költészetet. De nem abban az értelemben, hogy ne lennének jó kortárs íróink, költőink, hiszen a magyar és a román irodalomban egyaránt vannak. Viszont azt tapasztalom, hogy a középiskolában kicsit a tudomány irányába tart az irodalom, a különbnél különb vizsgakritériumok elfeledtetik velünk, hogy tulajdonképpen egy művészeti ágazattal állunk szemben, és nem csupán egy vizsgatantárggyal vagy leckével.
A Berekméri Dalmával folytatott beszélgetés visszahallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 március 19, 17:34