Vizet nyerni okosan – tojáshéjjal, kávézaccal kísérletezve, spórolva
Tojáshéjjal, kávézaccal és teafilterrel is reprodukálható a tiszta víz, adszorbensként ezeket a hulladékokat is nagy sikerrel használják a kutatások során.
Az ENSZ Közgyűlése 1992-ban határozott a víz világnapjának megtartásáról minden év március 22-én, hogy felhívja a figyelmet a vízkészletek tisztaságának megőrzésére és fenntartható használatára. A világnapi események évente más és más időszerű témára irányítják a figyelmet, az idei mottó: A víz érték! Becsüld meg! Jelenleg a Föld lakóinak ötöde él vízhiányos területeken, ezeken a részeken az emberek, az állatok és a növények sem jutnak elegendő vízhez. A víz hiányában a növénytermesztés és az állattenyésztés is korlátozott, így az ott élők nem jutnak elegendő élelemhez sem.
A víz világnapja tiszteletére Rápó Esztert, a gödöllői Szent István Tudományegyetem harmadéves doktoranduszát kérdeztünk, aki az alapképzést Kolozsváron, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Környezettudományi Tanszékén végezte. Rámutatott: a tiszta, vagyis emberi fogyasztásra alkalmas víz – az Európai Unió alapelveit követve – esztétikai szempontból kifogástalan kell hogy legyen. Ez azt jelenti, hogy nincs színe, íze, szaga, emellett frissítő hatású, hőmérséklete pedig 12 és 20 Celsius-fok között kell legyen. Nem tartalmazhat az egészségre káros vagy toxikus anyagokat, viszont bővelkednie kell ásványi anyagokban, nyomelemekben, amelyekre az emberi szervezetnek szüksége van.
Rápó Eszter arról is beszélt, hogy a víz reprodukálhatóságához a hagyományos ivóvíz-előállítási technológiák széles köre áll rendelkezésünkre. Kutatásuk célja környezetbarát módszert kidolgozni, amelynek nem nagy az energiaigénye, ugyanakkor specifikus berendezéseket, műszerezettséget sem igényel, és viszonylag kevés mellékterméke van. Ennek érdekében ők víztisztításra a gyártási folyamatokból származó melléktermékeket és háztartási hulladékokat használnak fel.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Környezettudomány Tanszékén már 15 éve kiemelt figyelmet kap a víz reprodukálhatósága, a Tonk Szende által vezetett kutatócsoport a víztisztításban rejlő alternatív lehetőségeket igyekszik kihasználni.
Egy nemzetközi tudományos együttműködés eredményeként tavaly jelent meg tanulmányuk a Nature csoporthoz tartozó rangos Scientific Reports folyóiratban. A cikk a tyúktojáshéj jellemzése mellett adszorbensként való felhasználhatóságának vizsgálatát tárta a nagyközönség elé, a kutatás eredménye pedig a bioremediáció és környezeti rehabilitáció területén potenciálisan alkalmazható, költséghatékony, természetes és nem utolsó sorban háztartási hulladéknak is minősülő adszorbens hatékony használatának igazolása.
Rápó Esztertől a víz okos felhasználásáról is érdeklődtünk, beszélgetésünk meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 március 22, 15:06