Sajtóklub – A csend hangjai a rohanó világban
Hogyan segítheti a közösségi média a pozitív gondolkodást? Vincze Szabolcs pszichológussal beszélgettünk.
Vincze Szabolcs pszichológus, zenész immár több mint két éve működtet egy úgynevezett motivációs csoportot a Facebookon A csend hangjai itt és most néven. A mai rohanó világban nincs időnk semmire, se magunkra, se gyermekeinkre, se egymásra, de a kolozsvári szakember úgy véli, ez nem szükségszerű. Ugyanakkor „a pozitív gondolkodás rendkívül fontos. Talán semmi sem hat úgy ki az életminőségünkre és arra, hogy elérjük-e céljainkat.”
Na de hogyan legyünk „pozitívak”?
Hiszen a pozitív gondolkodás sok mindent jelenthet, nagyon divatos lett, s bizony a „konyhapszichológia” szintjén veszélyes általánosításokkal, leegyszerűsítésekkel is jár, szóval megvannak a csapdái is. Vendégemet arról is faggattam, hogyan lehet ezeket elkerülni?
Hogyan, kiknek segíthet ez a csoport, hogyan segíthetnek az emberek, a tagok egymásnak ebben a virtuális közösségben?
Hogyan függ össze a pozitív attitűdre való képességünk az úgynevezett „alkati” optimizmussal és pesszimizmussal? Egyáltalán van ilyen, hogy alkati borúlátás? Mi, erdélyi magyarok mennyire vagyunk optimisták vagy pesszimisták, netán esetenként fatalisták, tudunk-e pozitívan gondolkodni és érezni, és ha nem, meg tudjuk-e tanulni ennek csínját-bínját?
Vannak olyan mantraként is működő aforizmák, bölcs gondolatok, amelyek már első hallásra vagy olvasásra is az evidencia erejével bírnak. Hogyan hasznosíthatjuk mindennapi életünkben ezeket?
A járvány hogyan befolyásolta „a csend hangjait”?
A lejátszóra kattintva a március 22-i, hétfő délutáni élő műsor szerkesztett, rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2021 március 23, 11:59