Sajtóklub: Kalotaszegi tudós Németországban
Máthé Gabriell mesterségesintelligencia-szakértővel a németországi vírushelyzetről, kutatásairól és kínai élményeiről is beszélgettünk.
A kalotaszegi, ketesdi Máté Gabriell Kolozsváron végezte az egyetemet, Heidelbergben doktorált, jelenleg Németországban, Münchenben él. Foglalkozott mesterséges intelligenciával, bionikus szemüveg fejlesztésével vakok számára, a kromoszómák sejtbeli rendeződését modellezte, kutatóként és adattudósként dolgozik a gyógyszeriparban, Kínában is járt.
Kolozsváron a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Fizika Karán tanult fizika-informatika szakon, majd számítógépes fizika mesterképzésen vett részt. Ugyanekkor a Matematika és Informatika Karon egy „Interdiszciplináris szimulációk” mesterképzést is végzett. Kolozsváron többnyire szociális rendszerek rendeződését és az ezt leíró matematikai törvényeket vizsgálta.
Budapesten vendégkutatóként Roska Tamás világhírű mérnökkel dolgozott együtt; mesterséges intelligencia algoritmusokat fejlesztettek egy „bionikus szemüveg” nevű, vakok és nemlátók számára készült eszközhöz. Doktori tanulmányait elméleti fizika és biofizika szakterületen a Heidelbergi Egyetemen az Elméleti Fizika Intézetben végezte. Itt kromoszómák élő sejtekbeli rendeződését modellezte és tanulmányozta.
“Akadémián kívül szinte mindvégig data scientistként dolgoztam (ezt talán „adattudósként” lehet magyarra fordítani, de magyarul elég furcsán cseng). Ez azt jelenti, hogy időm jelentős részét azzal töltöm, hogy nagy mennyiségű adatot elemzek és fizikából, matematikából és informatikából ismert modelleket alkalmazok, hogy megjósoljam mi történhet, például egy bizonyos üzletágban, a jövőben. Ez kicsit hasonló az időjósláshoz. Az időjósok is nagy mennyiségű adatot dolgoznak fel (műholdképek, meteorológiai szenzorok) és matematikai és fizikai modelleket használnak ahhoz, hogy megjósolják, milyen lesz az időjárás a jövő héten. Többnyire a gyógyszeriparban vagyok aktív, de dolgoztam más iparágakban is.”
Vendégemet mindezek mellett az aktuális németországi járványhelyzetről is faggattam, s arról is beszélgettünk, mennyire volt szükségszerű egyrészt az, hogy nyugaton folytassa tanulmányait, s másrészt az, hogy ott vállaljon munkát, hogy itthon milyen lehetőségei, esélyei lettek volna tovább tanulni és dolgozni.
A műsor befejező perceiben a “kettős identitásról” esett szó, hiszen Gabriell vegyes családból származik, édesanyja román, édesapja pedig magyar,
A lejátszóra kattintva az április 26-i, hétfő délutáni 55 perces élő műsor szerkesztett, rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2021 április 27, 12:29