Össze fog omlani
Latiatuc feleym ʒumtuchel mic vogmuc – szegezte a kérdést Sámson fia Péter két cimborájának, Péter fia Pálnak és Miklósnak. Válaszolt is: ýſa pur eſ chomuv uogmuc, majd vázolta a helyzetet. Két faluért csak egyet kapnak cserébe a fehérvári püspöktől.
Így aztán 725 évvel ezelőtt, 1296 áprilisában a felsőmarosújvári Szent Mihály vértanúnak szentelt templom a gyulafehérvári püspöké lett, még egy faluval és a Szent Istvántól kapott jogokkal együtt. Péter, Pál és Miklós gróf pedig egy másik települést kapott a kettő helyett. Ebből a 725 éves adásvételi szerződésből tudjuk, hogy Felsőmarosújváron akkor már kőtemplom állt; magát a települést már korábban, 1177-ben és 1268-ban is említik.
Felsőmarosújvár ma a Fehér megyei Marosújvár egyik városrésze. Aki turistaként jár arra, először valószínűleg a Teleki-kastélyt keresi fel. Előbb csak furcsállja, hogy néhány régi, egy-két emeletes tömbház és sok apró ház között vezet az út a kastély bejáratához – amelyet most nem látogatunk meg-, majd továbbmenve rácsodálkozik egy különleges épületre. Első látásra nagyon jellegtelen, egyemeletes tömbháznak tűnik, ami egy furcsa nagy téglakupolás épület toldaléka. Viszont ha utánanézünk, kiderül, hogy a furcsa épület a mostani kastély előtti, 1500-as évek végén épült várának egyetlen megmaradt bástyája. Azelőtt is állt itt vár, az 1300-as években már kővár, előtte egy földvár, ugyanis Felsőmarosújvár valószínűleg már 1068-ban a várispánság központja volt. A tizenhatodik századi ötszögű kúpfedeles bástya mellett pedig ott ez a furcsa, nagy raktárra vagy alacsony tömbházra emlékeztető valami, melynek málló vakolata alatt hatalmas boltív rajzolódik ki a falban. A kapu! hasít az arra járóba a felismerés, és az épület túloldalán meredeken leereszkedő veteményesekben, amelyeket mindenféle kerítések parcelláznak, felismeri a várárkot, melybe állítólag a Maros vizét is be lehetett engedni, ha védeni kellett a hajdani várat. A várárkon túl egy kis utca vége van, szépen lekövezve érkezik a veteményesekkel tarkított árokhoz, és keskeny ösvény is vezet a – igen kitalálták, ott van a 725 éve, 1296 áprilisában elcserélt templom romja. Tyúkketrecek, egy most éppen üres disznóól, és harsogva ugató kutyák kenneljei között kanyarog az ösvény a templom romjáig. Juhkarámra emlékeztető módszerrel van elzárva a bejárat, de azért be lehet nézni a főbejáraton és az egyik, szinte földig omlott falon át is. Valaki lerakatnak és tyúkudvarnak használja, néhány kiszuperált ajtókeret és kapirgáló tyúkok fogadnak.
A falakban jól látszanak a gótikus ablakok, a templomocska 1400-as évekbeli formáját idézi a mostani rom, amely minden bizonnyal az 1296-ban említett, román stílusú templom gótikussá alakított változatának maradványa.
Egy előttünk arra járó utazó, bizonyos Orbán Balázs még látta a tornyát és említi az altemplomot is, ahová Felsőmarosújvár régi urai lehettek eltemetve. Ma már csak a falak állnak. Össze fog omlani.
Szilágyi Szabolcs jegyzete
Szerkesztő: kristalybea, 2021 április 27, 17:03