A jelenbe emelt múlt Kerekes Emőke képein
Régi történetek elevenednek fel és alakulnak át Kerekes Emőke fényképein. Legújabb kép-összeállítása a Flacăra Breakdown címet viseli, a tárlat a Korunk Stúdiógalériában volt látható, igaz, csak rövid ideig, Kolozsváron, a Rákóczi út 52.szám alatt. Kerekes Emőkét akár oknyomozó fotóriporternek is nevezhetjük, hisz ugyan utánajár történeteknek, de a maga nyelvén és módján, a fotográfia segítségével tárja elénk mindazt, amit felfedez, leleplez. És persze átalakít, átszűr saját egyéniségének és elképzelésének megfelelően. A régi történetek érdeklik, emberek, tárgyak, épületek sorsa. Ezeket meghallgatja, majd a lepel alá bebújva a lényegre tér: a miértekre is választ keres. Sőt, a sorsszerűséget sem hagyja figyelmen kívül, a különböző jeleket. Majd pedig átívelve éveken, évtizedeken, múlt és jelen sajátos összefonódását nyújtja felénk.
Szuszámi Zsuzsa összeállítása
Az egykori kolozsvári Flacăra gyár épületét ma már lebontották, évekig azonban a gyártermek műtermekként funkcionáltak. Itt volt sötétkamrája Kerekes Emőkének is, aki közben az üzem történetét is megpróbálta felgöngyölíteni. Az eredmény egy sajátos fénykép-összeállítás lett, amelynek keretében nemcsak a hatalmas csarnokokat látjuk, üresen, kongóan és ridegen, hanem a régi, használati tárgyakat, az egykori varrodával kapcsolatos kellékeket. Fokozatosan haladunk a személyesség felé, hisz a régi emberek is megjelennek, azok, akik itt dolgoztak. Furcsa, egykorvolt tekintettel néznek ránk egy kerek kis kartonfoglalatból. A kiállítást egy furcsa zaj, a betonfúrók ütemes zakatolása kíséri – akár a varrógépek idegtépő egykori kattogása.
A gyárat időközben lebontották, ez egy újabb történet már. Kerekes Emőke erdélyi származású, szülei Magyarországra költözésével, gyerekkorában, egy darab talajt rántottak ki a lába alól. És akár ez is meghatározó lehetett abban, hogy fotográfusként ez a különös világ vonzza.
Szerkesztő: szuszamizsuzsa, 2015 március 20, 20:48