Elfelejtett női alkotók és #hétfőikép – művészettörténeti barangolás Barazsuly Viktóriával
Barazsuly Viktória Adrienn művészettörténész hétről hétre bemutat olyan alkotókat, akiket tehetségük ellenére egyáltalán, vagy alig ismerünk. A #hétfőikép történetéről, azon belül is a márciusban bemutatott női alkotókról szól a Kontűr ezen epizódja.
Barazsuly Viktória 2017 óta oszt meg Facebook-oldalán képeket festményekről, ipar- és képzőművészeti alkotásokról. Ezeknek a megosztásoknak a különlegessége, hogy rendszerint az alkotó rövid életrajzát, a hozzá fűződő érdekességeket, művészetének értelmezését is olvashatjuk a közösségi médiában. 2020-tól kezdődően ez a művészettörténeti játék az Instagramra is átköltözött, végül pedig a virtuális tér mellett papíron nyomtatva, a Szabadság napilapban is olvashatókká váltak ezek a történetek.
“Vajon kik azok a múltbéli női alkotók, akiknek nem jutott az elismerésből, vagy akiket az utókor méltatlanul elhanyagolt?” – írja Barazsuly Viktória Adrienn a Szabadságban megjelent cikkében. „Vannak, akiket soha nem ismerhetünk meg, mert örökre elveszett a nevük, viszont akadnak olyanok, akik csodálatos utat jártak be, jelentős életművet hagytak hátra, mégsem beszélünk róluk.” Sofonisba Anguissola, Adélaïde Labille-Guiard, Anna Atkins és Hilma af Klint – négy alkotó, akik saját koruk és az őket ölelő elvárások dacára, az addig férfiak által alakított területen, a művészetben hoztak maradandót létre.
Hogyan változott a női képzőművészek megítélése a történelem folyamán? Mi alapján választotta ki Barazsuly Viktória ezeket az hölgyeket? Honnan jött eredetileg az ötlet, hogy az online térben csak művészeti alkotásoknak szentelt oldalt hozzon létre? Ezekről is hallhat az alábbi lejátszóra kattintva.
Szerkesztő: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2021 június 12, 09:40