A novella fénykép, a vers tusrajz
Nádasdy Ádám költő, író, műfordító a 10. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szervezőinek meghívására érkezett Kolozsvárra, beszélgettünk meleg- és kisebbségi irodalomról, az olvasó és a szerző őszinteségéről.
A Szakállas Neptun novellái, húsz év írói termése. Mindegyik meleg párokról szól, szerelmi történetek, amelyek hol keserűek, hol édeskésebbek, központi elemük minden esetben a párkapcsolat. Ugyanakkor a történetekben helyet kap az identitáskeresés, a hűség–hűtlenség, anyagi megélhetés, a külföldre menetel kérdésköre is.
Hasonló témákkal foglalkozik Nádasdy Ádám verseiben is, csak ahogy ő fogalmaz, míg egy novella egy fényképhez hasonlítható, megtervezett beállításokkal, fényekkel, addig a vers egy tusrajz, sokkal több értelmezési teret ad az olvasónak. A Jól láthatóan lógok itt című 2019-ben megjelent verseskötet ugyanakkor egy összegzés is, egy betegség után íródott.
„Nagy beteg voltam. És mondták, hogy ’na lehet ennek vége.’ Megszeppentem, de a kíváncsiság – hogy mi lesz holnap – erősebb volt bennem” – mesélte Nádasdy Ádám a verseskötet létrejöttének körülményeiről a 10. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten.
Ha egy olyan témáról van szó, amely megosztja, vagy legalább megmozgatja közbeszédet, sok esetben nem találjuk a megfelelő szavakat, kifejezéseket, ami félreértésekhez, konfliktusokhoz vezethet. Nádasdy Ádám nyelvészként a szavak jó ismerője, munkaeszköze a szó. Mennyire megengedő a magyar nyelv, ha valaki a melegekről ír? Ezzel indítottuk beszélgetésünket.
Szerkesztő: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2021 július 21, 14:24