Hajtja őket a kíváncsiság, hobbijuk az élet tanulmányozása
Az elmúlt hetekben három olyan fiatallal beszélgettünk az 1001 ötletben, akiket folyamatosan hajt a kíváncsiság és a tettvágy, találmányaikkal pedig környezetük jobbá tételén dolgoznak.
Az InnoGEN Ifjúsági Program rátermett középiskolás és egyetemista fiataloknak ad lehetőséget arra, hogy megmutassák tehetségüket. Ezt szolgálja az Év Felfedezettje díj is, amelyre három erdélyi diákot is jelöltek.
Ravasz András Zoltán a Innogen Ifjúsági Program Startup Campus különdíját zsebelte be vakoknak és látássérülteknek szóló találmányával a Braille Comfort Packkel. András Kovásznán él, a Kőrösi Csoma Sándor Líceumban 11-es diák, hobbija az élet tanulmányozása.
Az Év felfedezettje pályázati felhívásra több olyan munka érkezett, amely valamilyen környezeti problémára próbál megoldást nyújtani. Bár nem várhatjuk el, hogy majd a következő generáció megoldja minden gondunkat, nekünk is jócskán van dolgunk, azért örömmel teli, hogy fiatal tehetségek nem egy űrrakéta megépítésén gondolkodnak, dolgoznak, sokkal inkább érdekli őket az, hogy mi lesz a bolygónk jövője.
Antal Balázs műanyagbontó élőlények biodegradációs képességeit vizsgálja PEstroy projektjében, a csíkdánfalvi fiatal kutatásával elnyerte az Innogen Platform pályázatának közönségdíját.
Szintén környezeti problémára keresi a megoldást Kovács Nóra Anna, aki egy olyan robotot hozott létre Rusty néven, amely képes a környezetében lévő szemét detektálására képi tanulás segítségével. A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium 10-et végzett diákja már korábban is szerzett elismeréseket tudományos téren: az Edison Kids kihívás első díját nyerte el csapatával, akkor egy élményalapú kártyajátékot alkottak meg.
Nóra kíváncsi a világra, és szerinte szükséges megismernünk annak működési elveit. Úgy gondolja, azért fontos, hogy az iskolai oktatás mellett szabadidejében tudományos versenyeken vegyen részt, mert így egy olyan közösséget ismerhet meg, amely motiválja, akiktől segítséget kérhet, ha valamiben elakad. Mi volt az az esemény, ami kaput nyitott számára a tudományos világ fele? Első körben erről beszélgettünk.
Szerkesztő: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2021 augusztus 18, 16:25