„Ne azért adjál hálát, mert pálos vagy, hanem azért, mert pálos lehetsz”
Pálosan szép az élet – ez a címe az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, a pálosok történetét bemutató vándorkiállításnak, amely augusztus 20. és 22. között Kolozsváron állomásozott.
„A vándorkiállítás a magyar pálos történet elemeit elsősorban mint közös, mindenki számára átélhető magyar örökséget mutatja be. Célja, hogy a busz útja során mindenkit elérjünk, akit érdekel a magyar történelem” – olvasható a tárlat Facebook-oldalán. A kiállítóbusz tavaly indult útjára, Kolozsvár után pedig az elmúlt napokban Nagybányán, Szatmárnémetiben és Nagykárolyban vendégeskedett. Augusztus 28-án Szejkefürdő, 29-én Hargitafürdő, majd Brassó (augusztus 30.) és Temesvár (augusztus 31-szeptember 1.) következik.
Sudár Annamária kurátor a Kolozsvári Magyar Napokon rádiónknak elmondta: a pálosok 800 éves története szorosan összefonódik a magyar történelemmel. A kiállítás szervezőelveként az evangéliumi nyolc boldogságot választotta, amit a magyarországi pálosok korábbi tartományfőnöke, Bátor Botond jelenleg hargitafürdői apát ihletett: pappá szentelésének 25. évfordulóján egy interjúban boldog pálosnak nevezte magát. Ehhez a boldogság szóhoz társult a kurátorban a nyolc boldogság, majd az egyes boldogság-mondásokhoz a rendtörténet bizonyos vetületeit rendelte. A „Boldogok a szelídek, mert övék lesz a föld” mondás például a királyi Magyarország vaktérképét kíséri, amelyen az összes egykori pálos kolostor helyszínét megjelölték, valamint azokat a helyszíneket is, ahol napjainkban működnek pálos kolostorok: Hargitafürdőn, Budapesten, Márianosztrán, Pécsett és Pálosszentkúton.
A nézőt több interaktív lehetőség segíti az élményszerzésben. A magyarul nem értők számára is izgalmas lehet például meghallgatni a Misztrál együttes által előadott dalt, amelyben szinte kizárólag olyan magyar települések helynevei szerepelnek, ahol egykor (1526, illetve 1786 előtt) pálos kolostorok voltak a történelmi Magyarország területén. A látogató virtuálisan végiglapozhatja a legdíszesebb magyar nyelvemlékkódexet, az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött Festetics-kódexet, amely a 15. század végén készült az egyik magyar kolostorban, Nagyvázsonyban.
Bolyós Ákos atya (1914–1994) gondolatát ma is sokszor idézik a renden belül: „Ne azért adjál hálát, mert pálos vagy, hanem azért, mert pálos lehetsz.”
Bolyós Ákos atya 1934-ben, fiatalon megélte, hogy a rend visszatelepülhetett Magyarországra, majd 16 évvel később átélte a kommunisták általi ’50-es feloszlatást. Utána következett a meghurcolás, az emigráció, majd a rendszerváltás után hazatért, és még tudta tanítani az akkori első pálos nemzedéket. Nyolcvan évet élt, úgyhogy egy hihetetlen történelmi kulissza az ő háttere. Ezért is nagyon éles ez a mondat, hogy adjál hálát azért, mert pálos lehetsz.
A Sudár Annamáriával készült interjú meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtársak: Kristály Bea és Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 augusztus 27, 16:48