Kinek jó, hogy kimerültek a tanulók a túlterhelés miatt?
A gyerekek nagyon sok időt töltenek az iskolapadban – rég tudjuk mi, rég tudják a pedagógusok, a törvényhozók is. Mégsem történik semmi, bár több ízben napirendre került a probléma. Egyszer majdnem sikerült is az órák számát lecsökkenteni, aztán mégsem. Hol tartunk most?
Kovács Irén Erzsébet szenátor, aki a tanügyi rendszerben több tisztséget betöltött már, felvázolta, hogy már 2013-ban szóba jött a kerettantervek óraszámának csökkentése, mivel a legnagyobb gond az V-VIII. osztályokban volt, ahol heti 27-32 órát is töltenek az iskolában a gyerekek. 2019 elején a parlament megszavazta a csökkentett óraszámú új kerettanterveket, amely szerint elemiben maximum 20, általános iskolában 25, líceumban legfeljebb 30 óra lehet átlagosan. Ezt az államelnök egyszer visszaküldte, újratárgyalták – a szakszervezetek tiltakozása közepette -, majd 2019 novemberében kihirdette az államfő, és a következő, vagyis a 2020/21-es tanévtől alkalmazni kellett volna. A járvány ezt is felborította.
Nagyon sok szülői üzenetet kapnak a magas óraszámok miatt – mondja Csíky Csengele, a Magyar Szülők Szövetségének elnöke. Ez nem most lett hirtelen probléma, de most adnak egyre többen hangot az elégedetlenségüknek. Azt javasolja, a szülők próbáljanak tárgyalni az adott tanintézmény vezetőségével, az óraszámot például az opcionális tantárgyak lefaragásával lehetne csökkenteni. A tanárokat pedig arról kellene meggyőzni, hogy az óra maga legyen lazább, illetve el kell jutni oda, hogy ők maguk kérjék a terhelés csökkentését – mondja.
Keresztesi Polixéna iskolapszichológus megerősíti: évről évre felmerülő problémáról van szó, és nincs változás. A diákok nagyon kifáradnak, nemcsak a magas óraszám, hanem a tömény tanterv miatt is, és ennek kettős következménye van. Egyfelől kimerültség jelentkezik, másfelől megfelelési kényszer, és ebből fakadó szorongás. A szülő abban tud segíteni, hogy prioritáslistát állít fel, nem ragaszkodik ahhoz, hogy a diák minden területen egyformán jól teljesítsen, hanem megnézik, hogy mi a tényleg fontos, mint például az érettségi tantárgyak és azok a területek, amelyek kifejezetten érdeklik a gyereket. Vörös Alpár, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója megerősíti: egyértelműen láthatók a leterheltségi problémák, és leginkább a kiskamaszokat, a VII-VIII. osztályosokat érinti. Ők ekkor hirtelen nőni kezdenek, a szervezetük több pihenést igényel. Viszont jól megtervezett és kidolgozott reformmal lehet csak eredményt elérni – mondja.
„Pusztán óraszám-csökkentéssel nem jutunk sokra” – mondja Novák Csaba Zoltán szenátor, aki középutas megoldást szeretne. Sok embert érint a tanügyben, az sem jó, hogy egyszerre annyi ember utcára kerüljön. Úgy gondolja, egy alapos előkészítésre van szükség, és például délutáni foglalkozásokhoz átcsoportosítással lehetne megoldani a „katedra” csökkenésének problémáját.
Hallgassa meg a teljes összeállítást az alábbi lejátszóra kattinva:
Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2021 szeptember 24, 18:10