Sajtóklubban a 95 éves Korunk szerkesztői
Kovács Kiss Gyöngy és Balázs Imre József volt a vendégünk.
95 éves idén a Korunk havilap. Kovács Kiss Gyöngy főszerkesztővel és Balázs Imre József főszerkesztő-helyettessel elsősorban nem a régmúltról, hanem inkább a közelmúltról, az előző másfél évről, a jelenről és a folyóirat terveiről beszélgettünk, valamint a tudománynépszerűsítésről és az intellektuális kihívások fölöttébb szükséges voltáról.
Azt azért fontos tudni, hogy az induláskor, 1926-ban Dienes László alapító “az új lap feladatának egyrészt az erdélyi belső viszonyok objektív feltárását és tudatosítását tekinti, másrészt az erdélyi magyar közösségnek az európai eszme- és kultúrközösségbe való bekapcsolódásért való munkálkodását. A Korunk megalapításával már az induláskor egy, a romániai magyar művelődésben addig hiányzó – a korszerűen differenciált szellemi élet egészét átfogó – folyóirattípus honosult meg, mely alkalmasnak bizonyult arra, hogy a régió művelődési életébe bekapcsolja a modern kultúra számos akkor új vívmányát.”
A Korunk szakmailag lektorált írásokat közlő, a CEEOL és EBSCO (MLA International Bibliography With Full Text) nemzetközi adatbázisokban jegyzett folyóirat. A romániai Tudományos Kutatás Országos Tanácsa (CNCS) 2020 decemberében a Korunk folyóiratot B kategóriás tudományos lapként akkreditálta.
A szerkesztőség a folyóirat-kiadáson túlmenően könyvkiadót (Komp-Press) és képzőművészeti galériát (Korunk Stúdiógaléria) működtet, valamint szabadegyetemi előadássorozatokat szervez a Korunk Akadémia keretében, az elmúlt másfél évben viszont nagyon sok rendezvényről, találkozásról lett kellett mondani a járvány miatt.
Többek közt filozófus költőkkel, a televízióval-televíziózással, a Bethlen és a Teleki családdal, magyar migránsokkal és emigránsokkal, a XXI. századi iskolával, interkulturalitással, Prousttal és a regény poétikáival foglalkoztak a Korunk legutóbbi számai.
Vendégeimet az általuk szerkesztett idei – már megjelent és soron következő – tematikus számokról is faggattam, Kovács Kiss Gyöngy az októberi, Balázs Imre József pedig a novemberi számról árult el „kulisszatitkokat”. Arról is beszélgettünk, hogy a Korunk mennyire tudja, akarja felvállalni a tudománynépszerűsítés nehéz feladatát is? A mai felgyorsult, szellemileg-intellektuálisan elsekélyesedő, a bulvár, a kereskedelmi média által uralt világban mennyire hálás vagy hálátlan ez a feladat: nyitni a szélesebb közönség felé, egyfajta híd szerepét betölteni a kutatók, tudósok, szakértők és az érdeklődő „nagyközönség” között?
A lejátszóra kattintva az október 4-i, hétfő délutáni élő műsor szerkesztett-rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2021 október 5, 14:06