Sajtóklub: 1956-ról, 65 év távlatából
Benkő Levente történésszel a magyar forradalom előzményeiről, nemzetközi kontextusáról és eredményeiről, következményeiről beszélgettünk.
Idén van az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 65. évfordulója.
Ebből az alkalomból Benkő Levente történészt, a Volt egyszer egy 56 és az Erdélyi srácok című könyv (társ)szerzőjét arról is faggattam, hogyan vált a témakör jó értelemben “megszállott”, szenvedélyes kutatójává, illetve gyerek- és ifjúkorában a családban, székelyföldi szűkebb környezetében mit hallott 56-ról, milyen “mítoszok” kapcsolódtak hozzá, mennyire volt ez beszédtéma a hatvanas években.
Szó esett 1956 előzményeiről, nemzetközi kontextusáról, hátteréről, Hruscsov 1956 februárjában zártkörű ülésen elhangzott beszédéről, melyben a sztálini korszak bűneit leplezte le. Beszélgettünk a lengyelországi eseményekről, munkásmegmozdulásokról, s a magyarországi sajtónak és a Szabad Európa Rádiónak a népfelkelés előtt, illetve a forradalom napjaiban betöltött – ellentmondásos – szerepéről, valamint a forradalom következményeiről, utóhatásairól is.
“1956 után a hatalom – bár még mindig egypártrendszer és diktatúra volt Magyarországon – többé már nem kezelhette úgy a magyar népet, társadalmat, ahogy korábban kezelte. Ugyanakkor a magyar nemzet újra megtalálta önmagát, a saját nemzeti, kulturális, keresztény értékeit: egy gyökértelen állapotból, ami a sztálini típusú Rákosi-diktatúrát jellemezte, visszatért a gyökereihez, újra kapaszkodóhoz jutott, és a Nyugat felé is jelezte, hogy az a kommunizmus, amit hirdettek, s amivel a szovjetek sokakat megtévesztettek, távolról sem az, aminek látszott.” (Benkő Levente)
A lejátszóra kattintva az október 18-i, hétfő délutáni műsor kissé rövidített, átszerkesztett változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2021 október 19, 11:32