Gyorsabban terjed, de nem kell nagyon megijedni a delta plusztól
A delta plusz a deltából kifejlődött koronavírus-variáns, de semmi kimutatás nincs arról, hogy csökkentené a vakcinák hatékonyságát.
Mintegy 15 százalékkal gyorsabban terjed a Deltánál, de a gyorsabb terjedés oka lehet az is, hogy több az aszimptomatikus vagy nagyon enyhe tünetekkel járó eset. Ez jó, mert arányaiban kevesebben betegszenek majd meg. – mondta rádiónknak dr. Fejér Szilárd kémikus-kutató a Delta Plusz variánsról.
A kutatót arról is megkérdeztük, hogy melyik oltástípust érdemes harmadikként igényelni. Elmondta, hogy szerinte az úgynevezett heterológ oltási sor a leghatékonyabb, tehát ha például valakit AstraZenecával oltottak, harmadikként érdemes Pfizert vagy Modernát kérnie, illetve két Pfizer esetén is hatékonyabb egy harmadik Moderna vagy fordítva.
Ami a lehetséges felszusszanást illeti, a kutató szerint a csökkenést enyhe emelkedő esetszám fogja követni és ez az enyhén emelkedő plató lesz a jellemző a téli ünnepek környékén is.
Annak, hogy azokban az országokban is rohamosan emelkedésnek indult az esetszám, ahol magas az átoltottság az az oka, hogy a gyerekek nagy része még mindig nem kaphat oltást – mondja Fejér Szilárd. Ők tartják életben a vírus terjedését és miattuk lódultak meg az esetszámok. Ausztriában például az esetek negyedét a 14 év alattiak teszik ki.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2021 november 22, 15:36