Mi történik, ha nálunk is az omikron variáns terjed el jobban?
Emberek tízezrei érkeznek Romániába naponta olyan országokból, ahol a koronavírus omikron variánsa már közösségi úton terjed.
Egyelőre a delta variáns a domináns idehaza, az omikron variáns felbukkanása többnyire utazáshoz köthető. A hazasereglő emberek behurcolják az új variánst, ami, ha nem derül ki időben, újra berobbanhatja a járványt, egyesek szerint még az év vége előtt – mondta rádiónknak Fejér Szilárd kémikus-kutató.
Azért nem biztos, hogy az omikron kiszorítja a delta variánst, mert más-más a célpopulációjuk. Míg a delta elsősorban az oltatlanokat támadja, addig az omikron gyorsan terjed az oltottak körében is – mondja a szakértő.
Arra a kérdésre, hogy amennyiben az új variáns oltással együtt is fertőz, sőt, úgy tűnik, van olyan oltás, amely egyáltalán nem hat rá, érdemes-e egyáltalán további oltásokban gondolkodni, Fejér Szilárd azt mondta: ha kevésbé csökkenti is az esélyét a megfertőződésnek, a teljes oltási sor felvétele csökkenti az esélyét a súlyos megbetegedéseknek.
Idehaza is arra kell számítanunk, mint ami Angliában történik, hogy az omikron variáns elterjedésével rengeteg ember kiesik majd munkából. A cégeknek és a kórházaknak fel kell készülniük arra, hogy robbanásszerűen rengeteg ember fog majd megfertőződni.
Karikó Katalin magyar biokémikusnak arról a kijelentéséről, miszerint az omikronnal véget érhet a koronavírus-járvány, Fejér Szilárd azt mondja, az omikron mindenképp hozzájárul majd ahhoz, hogy a populáció nagy része immunizálódjon, ami miatt később nem fog óriási hullámokat okozni, inkább csak kisebb, szezonális hullámokat.
Ami biztos a szakértő szerint: az omikron már elérte Romániát, hullámszerű terjedésről még egyelőre nincs szó, de ez az ünnepek után változni fog.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2021 december 21, 13:36