Ezerötszáz írott tojás
Nem könnyű mesterség a tojásírás, egy órát is igénybe vesz, mire teljesen elkészül. Persze, a profik valamivel gyorsabbak. Az sem mindegy például, hogy milyen a héja annak a tojásnak. S ha valaki igazán profi, és húsvétra ezerötszáz tojást ír, amit előtte természetesen kifújt, ahhoz is hozzá kell szokjon, hogy azok az ételek amelyek elkészítéséhez külön kell választani a tojás sárgáját a fehérjétől eltűnnek a család asztaláról. S maga az írott tojás sem a locsolókhoz, hanem a vásárba kerül. Salamon Éva gyergyókilyénfalvi tojásíró. Gyimesi mintákkal díszíti a tojásokat.
– Mennyi tojást szokott írni, így húsvét tájékán?
– Az idén ezerötszázat meghaladó készletem van…
– Nincs annyi tyúk Gyergyóban …
– Az igazság az, hogy tartok tyúkokat, azért, hogy legyen tojásom. Egész évben kifújjuk a tojást, tehát piskótát nem nagyon eszünk, csak ha nagyon muszáj. Azt a receptet, ami úgy kezdődik, hogy válasszuk szét, azt mi nem használjuk. Csak azt esszük meg, amiben egyben marad a tojás. És nagyon sok tojást felvásárolok, úgy, hogy attól vásárolok, aki nagyon szépet árul. Nagyon fontos, hogy a tojás haja is szép legyen.
– Mitől szép egy tojás héja?
– Számomra attól szép, ha nem göcsörtös, nincsenek hibái. Viszont nagyon szeretem, ha egy tojás idomtalan, hosszúkás, vagy ovális, vagy gombolyag. De nagyon fontos hogy a tojás haja legyen sima, mert úgy könnyebb ráírni.
gyimesi tojásírásról gyergyói tájszólásban
A húsvéti tojás általában díszített tyúktojás, melyet húsvétkor szokás ajándékozni. A tojásdíszítés szokása egészen az ókorig nyúlik vissza, de a hagyomány a kereszténység elterjedése után is megmaradt. A keresztény értelmezés szerint a tojás a sírjából feltámadó Krisztust jelképezi.
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 április 2, 17:02