A korábbi évek gázszámláinak többszörését hozta az energiaárak növekedése több intézménynél
Interjúsorozaban számolunk be arról, milyen nehézségeket jelent az energiaárak növekedése magán- és jogiszemélyként, állami intézményként. Elsőként a Kallós Zoltán Alapítvány és a Nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium képviselőit kerestük.
Az egész évi villanyáramfogyasztás kifizetésére szánt összeg 30 százalékát elvitte a januári számla a Kallós Zoltán Alapítványnál. A létfenntartásuk is veszélybe kerülhet ekkora energiaszámlákkal, pedig ők napelemparkkal is rendelkeznek, csak az a baj, hogy a törvény még nem szabályozza a napelemekbõl származó energia adásvételét. A részleteket Balla Ferenc, a Kallós Zoltán alapítvány igazgatója mondta el rádiónknak.
„A 2021 januári számlának gyakorlatilag a háromszorosa a mostani. Nehéz lesz kigazdálkodni ezt a számlát, még nem tudjuk, hogy mik azok a költségek, amelyeket újra tudjuk nézni és mi az amiről le lehet mondani” – számolt be Balla Ferenc.
Segítséget az állam részéről, mint alapítvány nem kaphatnak. Bár fizikai személyeknél van egy árplafon, ezt a jogi személyekre nem terjesztették ki.
„Nagyobb intézmény vagyunk, nehezen, de megpróbáljuk a tőlünk telhetőt kihozni. De nyilván, ha ez így folytatódik, akkor elég nagy kihívás lesz, hogy üzemeltetni tudjuk ezt az intézmény” – összegezte Balla Ferenc.
Annak ellenére sincs jobb helyzetben a nagyegyedi Bethlen Gábor Kollégium, hogy az önkormányzat segítségével fizetik ki a számláikat.
„Ha nem segít a kormány, el kell majd vennünk a befektetésekből. Ez a szomorú forgatókönyv” – mondta rádiónknak Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere, akit annak kapcsán kerestünk meg, hogy miként tudják kiegyenlíteni az önkormányzatnak alárendelt intézmények gáz-és villanyszámláit.
A nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumhoz például a korábbi évekhez képest négyszeres gázszámla érkezett, aminek felét kompenzálja a központi költségvetés, ám másik felét az önkormányzat segítségével ki kell fizetniük.
„198 000 lej a gázszámla, ebből 100 000 lejt kompenzálnak, és 98 000 lejt kell kifizetni.A mostani januári gázszámla a kompenzálással együtt duplája a tavaly januári számlának, egyébként meg a négyszerese a megszokottnak.” – mondta a Bethlen Gábor Kollégium igazgatója, Szőcs Ildikó.
Az igazgató elmesélte, korábban is voltak már olyan helyzetben, hogy nem tudták kifizetni a gázszámlát. Akkor elzárták a csapot, és zárolták a bankszámlájukat. Végül kifizették a gázszámlát, költségvetés-kiegészítéssel az önkormányzattól. Arra is volt már példa, hogy a kollégium háttérintézménye, a Bethlen Gábor Alapítvány segített a számlák kifizetésében, de ezt ekkora összegek esetén az igazgató esélytelennek látja.
Ők költségvetésből gazdálkodnak, az önkormányzat a fenntartó. Tehát ezúttal is hozzájuk fordulnak segítségért.
„A tanács egészen novemberig 100 lejbe fizette megawattóráját a gáznak, ez a drágulások után 641,49 lej lett” – kezdte a beszámolót Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere. Tudták, hogy baj lesz, ezért a tanács minden intézménynek, amely hozzájuk tartozik – iskolák, kórházak, szociális intézmények – segített összeállítani a dossziét, amely a kompenzáláshoz szükséges. A segítség meg is érkezett, ám ezzel együtt is a számláknak csupán felét csökkentik a központi költségvetésből. A többit ki kell fizetni.
„A világon semmi mást nem tudunk tenni, mint jelezni a kormány felé, hogy ez még mindig nem elég” – mondta az alpolgármester.
Egyelőre törlesztik az intézmények számláit, és bíznak abban, hogy meglesz a kormány részéről a hosszútávú megoldás. Ha nem, akkor a szomorú forgatókönyv lép életbe: elvesznek a befektetésekből, hogy kiegyenlítsék a gázszámlát.
Összeállításunk következő részében cégeket és magánszemélyeket kérdezünk milyen hatással van rájuk az energiaárak növekedése.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2022 február 24, 14:14