Kárt okozhatnak az élővilágban a meggondolatlan árvízvédelemi munkálatok
Uniós pályázatból kezdték el évekkel ezelőtt a Kalota patak medrének a szabályozást, most 200 millió lejes árvízvédelmi beruházással folytatják. Európában egyre kevésbé szabályozzák ilyen megoldásokkal a vizeket – mondja a biológus.
A Kalota-patak vízgyűjtő területének közel 200 millió lejes árvízvédelmi beruházása egy vízgyűjtő építését és mederrendezési munkálatokat is magába foglal. A kivitelezésre három év áll rendelkezésre. A környezetvédelmi tárca kezdeményezésére a kormány elfogadta az árvízvédelmi munkálatokról szóló határozattervezetet. Póka András György, kalotaszentkirály polgármesterét kérdeztük a részletekről:
„Ez a beruházás már 2008-ban elkezdődött, amelyet a Körös Vízügyi Igazgatóság bonyolít le, akkor uniós pályázatból a Kalota-patak medrét szabályozták, falakat építettek, lassító gátakat az egész patak területén, és sajnos ez a beruházás olyan 2014-2016 magasságában megállt.”
Póka András György azt is hozzátette: legutóbb 2020-ban volt, két rendben is olyan alkalom, amikor károkat okozott a víz.
Kidobunk egy csomó pénzt, beöntünk egy csomó betont és úgy gondoljuk, hogy megoldottuk a problémát – mondja a biológus. Szabó D. Zoltán, a Milvus csoport munkatársa, szerinte most kivesszük a pénzt a zsebünkből, ahhoz hogy később még több pénzt vegyünk ki a saját zsebünkből.
„Biológus szemmel nézve egy folyó, illetve a folyó ártere akkor működik egészségesen, ha ez a hosszanti kapcsolat, konnektivitás biztosítva van. Azzal, hogy gátakat építünk rá, megszüntetjük a természetes folyását, ezzel gyakorlatilag tönkretesszük az élővilágát. (…) Ugyanakkor ezt a rendszert nem nézhetjük csak önmagában, hanem egy kicsit ki kell tekinteni arra is, hogy mi történik a vízgyűjtő medencében. Lehet, hogy a problémák ott kezdődnek.”
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint a mostani munkálatokkal a Kalotaszegi-medencében élő közösségek védelmét, a gazdag kulturális örökség, az utak és a mezőgazdasági területek megóvását biztosítják, felkészülve a szélsőséges időjárási körülményekre is – mondta a miniszter, azt követően, hogy a szaktárca kezdeményezésére a kormány elfogadta az árvízvédelmi munkálatokról szóló határozattervezetet.
Összeállította: Szilágyi Szabolcs
A kép illusztráció: kazuend / Unsplash
Szerkesztő: kristalybea, 2022 február 25, 13:07 / actualizat: 2022 február 26, 9:10