Egyre több romániai vesz fel készpénzt a bankokból. Mire kell odafigyelni?
A háborús konfliktus miatt a romániaiak egyre több készpénzt vesznek fel a bankokból és váltják át a hazai fizetőeszközt euróra. Mire kell odafigyelnünk ezzel kapcsolatban?
Megkeresésünkre Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese elmondta: értelemszerűen javasolt, hogy krízis helyzetben legyen nálunk készpénz, de hosszú távon több szempontból sem ajánlott nagy összegeket magunknál tartani.
Arra a felvetésre, hogy lejben tartsuk-e megtakarításunkat vagy euróban, Bordás Attila elmondta:
„Általában krízisperiódusban a lej jobban fluktuál, mint az euró. Ennek gazdasági háttere van: az Európai Unió mögött nagyon fejlett, stabil gazdaságok állnak. Ennek következtében az euró értékékstabilitása nagyobb, mint a román lejnek.”
Hozzátette: mivel Románia csatlakozni akar az eurózónához az egyik feltétel, hogy stabilan tartsa a lej értékét és ez az igyekezet többé-kevésbé teljesül is. De ez még hosszú folyamat, ám ne felejtsük el, hogy a romániai gazdaság már több szinten kapcsolódik az európaihoz. Ennek következtében a lej értéke is jóval kevesebbé fluktuál, mint a 90-es évek elején – részletezte.
A LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese szerint számolni kell az átváltás és a készpénzfelvétel költségeivel is, ezek a költségek adott ország és bank függvényében változhatnak. A szakértő azt javasolja, hogy ne pánikszerűen és egyben mozgassunk nagyobb pénzösszegeket, hiszen az nagyon költséges.
„Racionálisan gondoljuk át – ha ez a biztonságérzetünket növeli – mi az a pénzösszeg, amely egy hét költségeit akár krízis helyzetben is fedezi. A többihez nem érdemes hozzá nyúlni.”
Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese arra is kitért, hogy nem látja értelmét most beszüntetni a hosszútávú betéteket, főleg hogy létezik az európai uniós betéti garancia, ami alkalmazható.
További részletekért kattintson a lejátszó gombra.
Riporter: Oborocea Mónika
Szerkesztő: kristalybea, 2022 március 5, 13:32 / actualizat: 2022 március 5, 15:02