Beregszászi helyzetkép: csak kissé akadozik az élelmiszerellátás
Az ukrajnai háború kitörése óta több mint 343 ezren menekültek el Ukrajnából Románián keresztül – olvasható a határrendészet legfrissebb jelentésében.
Szerdán csökkent az érkezők száma, több mint 23 ezer ukrajnai állampolgár lépte át Románia határait, ami a keddi adathoz képest mintegy 18,5 százalékkal alacsonyabb. A kárpátaljai Beregszászon napi szinten négy- és hatezer közötti az ország háború sújtotta régióiból érkező menekültek száma.
A beregszásziak igyekeznek szállást biztosítani számukra, de legtöbben tranzitállomásnak tekintik a várost, utána mennek is tovább, jellemzően Magyarország, illetve Nyugat-Európa irányába – tudtuk meg az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnökétől, Zubánics Lászlótól, akit a jelenlegi beregszászi helyzetről kérdezett Birtalan Albert. A beszélgetés a lejátszóra kattintva meghallgatható, illetve alább elolvasható szövegesen is.
Zubánics László: Az emberek egy picit fáradtabbak, tizenötödik napja a háborúnak, jelentős tranzitforgalom zajlik, tehát az országból ki, illetve a megyébe be. Gyakorlatilag a lakossági szektor az teljes mértékben telített, csak a közösségi szállások azok, amelyeken változik. Nagyon sokan tranzitként használják Kárpátalját, illetve Beregszászt is, részben az asztélyi, részben pedig a tiszaújlaki, tiszabecsi határátkelő irányába, tehát megpihennek, de jelentős a mennyiség azokból is, akik itt próbáltak állandó szállást biztosítani.
Mi mondható el a biztonságról?
– Hála Istennek a szigorú rendszabályok miatt semmiféle közrendsértésre nem került sor, tehát a rendőrség a biztonságot fenntartja, ilyen jellegű problémák nincsenek. Az első napokban az alkoholos italok kereskedelmét teljes egészében betiltották, tehát ilyen szempontból rendben van minden.
Nagyon magas a száma az országból elmenekülő személyeknek, hogyan bírják a határon a terhelést?
– A határokon is viszonylag kisebb a forgalom délelőtt. Délutánonként, amikor az ellenőrző pontokon keresztül a Kárpátok hágóinál nagyobb mennyiségű feltorlódott jármű érkezik be, akkor jóval több, tehát akkor több száz gépjármű is várakozhat, illetve gyalogos is. Ezeket helyben a határállomásoknál próbálják segíteni, útbaigazítani ezen az oldalon is, és természetesen a magyarországi oldalon is.
Vannak olyanok is, akik, miután elhagyták az országot, később mégis visszatértek. Jellemzően kik azok, akik így döntenek?
– Azok, akik első ijedelemben összepakoltak és átmentek Magyarországra, lassan, apránként kezdenek csendesen visszaszivárogni. Nem nagy számban, de mindenképpen olyanok, akik például itthon hagytak idősebb hozzátartozókat, és akiknek az ellátása nem feltétlenül biztosított, tehát már láttunk olyanokat is, akik időközben visszatértek.
Többek között nagy mennyiségű élelmiszeradomány érkezik Beregszászba, amit ezután elszállítanak az ország különböző területeire. Az adományok szétosztása, de úgy maga a szállítmányozás is mekkora feladat jelenleg az országban?
– Pici akadozás még mindig van az élelmiszerellátásban, főleg a szomszéd megyékből kell, részben a feltorlódott forgalom miatt, illetve a szállítmányozási szakembereknek a hiánya miatt – ezek többségében szintén ilyen katonaköteles korúak. Már ezt is próbálták orvosolni, tehát azokat, akik helyben szállítmányozással foglalkoznak, mentesítik a behívók alól.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 március 10, 15:19